Comuna Ciucea își reactualizează Planul Urbanistic General

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Comuna Ciucea își reactualizează Planul Urbanistic General

Președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe, a semnat certificatul de urbanism necesar în vederea reactualizării Planului Urbanistic General (P.U.G.) pentru comuna clujeană Ciucea.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Dat fiind faptul că acest document constituie principalul instrument de planificare și dezvoltare al oricărei localități, este extrem de importantă adaptarea lui la realitățile cotidiene, asigurându-se totodată o dezvoltare unitară și coerentă a întregului județ”.

Necesitatea actualizării acestei documentații ce vizează intravilanul și extravilanul a două sate, cu o suprafață totală de peste 4.400 hectare și în care locuiesc circa 1.500 de clujeni, a fost determinată de dezvoltarea accentuată a comunei și de noile realități socio-economice din zonă. În plus, PUG-ul aflat în vigoare în acest moment este foarte vechi, el fiind întocmit în anul 1998.
Până în acest moment au întocmit noi documentații urbanistice 13 comune clujene, restul UAT-urilor fiind ori în plin proces de actualizare, ori documentațiile acestora se află încă în termenul de valabilitate.

5 august 2021