Comuna Cuzdrioara, beneficiara unor ample lucrări de extindere a reţelei de apă şi canalizare

Compania de Apă Someş S.A., societate în cadrul căreia Consiliul Judeţean Cluj are calitatea de acţionar majoritar, a procedat în data de 9 septembrie a.c., la deschiderea ofertelor pentru executarea lucrărilor în cadrul Contractului de Lucrări 12 – Extinderea alimentării cu apă în UAT Căşeiu, Chiuieşti, Cuzdrioara şi reţele de canalizare în Cuzdrioara, Sic şi SEAU Sic.
     Contractul, cu o valoare estimată de 70 de milioane de lei, face parte din Proiectul Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă şi Apă Uzată în judeţele Cluj şi Sălaj în perioada 2014-2020, proiect cu finanţare europeană câştigat de Compania de Apă Someş S.A. la finele anului 2018.
     Lucrările ce vor fi întreprinse la nivelul comunei Cuzdrioara, în localităţile Cuzdrioara şi Mănăşturel, vor consta în realizarea a 1,4 kilometri de reţea de apă potabilă, reţea de canalizare în lungime de 18,968 kilometri, 6,51 kilometri de reţea de refulare a apei uzate, respectiv 5 staţii de pompare a apei uzate.
     În perioada următoare va avea loc evaluarea tehnică şi financiară a ofertelor depuse, iar în această toamnă va fi desemnat câştigătorul licitaţiei.
     Totodată, pentru acest contract de lucrări, Consiliul Judeţean Cluj a emis autorizaţia de construire, astfel încât constructorul ce va fi desemnat va putea începe în timp util şi rapid executarea lucrărilor.
     Datorită implicării domnului primar Rus Casian, Cuzdrioara a fost una dintre comunele care au sprijinit acest proiect, punând, în acest sens, la dispozţa Companiei de Apă Someş S.A. terenul necesar pentru realizarea traseelor reţelelor de apă şi canalizare.

10 septembrie 2020