Consiliul Judeţean a demarat licitaţia pentru modernizarea, cu fonduri europene, a unui important drum turistic din judeţ

Consiliul Judeţean Cluj a publicat în SEAP (Sistemul Electronic de Achizţi Publice) anunţul de participare pentru achizţa serviciilor de proiectare şi execuţie a lucrărilor de ,,Modernizare şi reabilitare a drumului judeţean DJ 107P Gilău (DN1) – Someşul Rece – Mărişel – DN1R, km 0+000 – km 44+260, L=44.260 Km”. Data limită de depunere a ofertelor este 18 mai 2021, ora 15:00.

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe: „Continuăm investţile în infrastructura rutieră a judeţului, cu aportul semnificativ al fondurilor europene pe care am reuşit să le atragem. Ne dorim, astfel, să asigurăm condţi optime de circulaţie pe drumurile judeţene dar şi să susţinem turismul montan din zonă, care a cunoscut o dezvoltare spectaculoasă în ultimii ani”.

Durata contractului va fi de 18 luni de la data atribuirii. Acesta are o valoare estimată de 74.654.728 lei, fără TVA, finanţarea fiind asigurată atât prin intermediul Programului Operaţional Regional 2014-2020 cât şi din bugetul forului administrativ judeţean.

20 aprilie 2021