Consiliul Judeţean a demarat licitaţia pentru modernizarea unui important drum din zona montană a Clujului

Consiliul Judeţean Cluj a publicat în SEAP (Sistemul Electronic de Achizţi Publice) anunţul de participare pentru achizţa serviciilor de proiectare şi execuţie a lucrărilor de ”Modernizare şi reabilitare drum judeţean DJ 107 M Luna de Sus – Băişoara – Buru – lim. Jud. Alba, km 0+000 – km 42+000”. Data limită de depunere a ofertelor este 30 martie 2021, ora 15:00.

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe: „Beneficiind şi de finanţare europeană, reabilitarea şi modernizarea acestui drum judeţean  are o importanţă stategică. DJ 107M asigură o legătură directă între drumurile naţionale DN 1 (E60) şi DN 75, care facilitează accesul spre municipiul Cluj-Napoca şi spre judeţul Bihor (DN 1), respectiv spre judeţul Alba (DN 75). În plus, acesta traversează una dintre cele mai pitoreşti zone montane şi turistice din judeţ”.

Durata contractului va fi de 18 luni de la data atribuirii. Acesta are o valoare estimată de 75.634.534 lei, cu TVA inclus, din care aprox. 25.000.000 de lei sunt asiguraţi din fonduri europene.
Consiliul Judeţean Cluj a scos la licitaţie serviciile de proiectare şi execuţie a acestor lucrări în contextul în care, în cursul anului 2019, contractul de execuţie a lucrărilor de modernizare şi reabilitare a acestui drum judeţean, încheiat cu Kiat Group Construct SRL, a fost reziliat din cauza nerespectării de către societate a clauzelor contractuale.

26 februarie 2021