Consiliul Județean a demarat lucrări de întreținere pe drumul județean DJ 109B Fundătura – Cornești

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a demarat o serie de lucrări de întreținere curentă și periodică pe drumul județean DJ 109B Fundătura – Cornești.
În ansamblu, lucrările de întreținere vizează sectorul în lungime de 17 kilometri cuprins între km 0+000 și km 17+000.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Momentan, lucrările demarate vizează primii 17 kilometri ai drumului județean 109B, sector situat pe raza Lotului 4. Vom demara, însă, în perioada următoare, lucrări care să vizeze și restul acestui drum județean, respectiv cei aproape 13 kilometri situați pe raza Lotului 5.”

Operațiunile constau în lucrări de asigurare a scurgerii apelor din zona drumului, curățarea șanțurilor și a rigolelor, reprofilarea drumurilor laterale, înlocuirea de podețe, realizarea și refacerea timpanelor la podețe, curățarea albiilor de sub poduri și refacerea camerelor de cădere.
În această etapă se efectuează lucrări pregătitoare în vederea realizării de timpane la podețe.
Durata maximă de execuție a lucrărilor este de 4 luni.

8 mai 2023