Consiliul Judeţean a demarat lucrările la noul pod din Jichişu de Jos

Consiliul Judeţean a demarat lucrările la noul pod din Jichişu de Jos

Consiliul Judeţean Cluj a demarat lucrările având ca obiect „Construire pod pe drumul judeţean DJ 161D, km 2+555, în localitatea Jichişu de Jos, judeţul Cluj – Lucrări de intervenţie în primă urgenţă”.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „E extrem de important ca drumurile judeţene, cu toate elementele de infrastructură sau suprastructură, să prezinte un maxim de siguranţă pentru toţi cei care le tranzitează. Vom urmări îndeaproape lucrările, astfel încât termenul de execuţie să fie respectat iar calitatea să fie corespunzătoare”.

Actualul pod a suferit o serie de procese semnificative de degradare, atât la nivelul structurii de rezistenţă cât şi la nivelul albiei şi al malurilor cursului de apă, în urma fenomenelor hidrometeorologice deosebit de violente înregistrate în data de 16 iunie 2020.
Astfel, expertiza tehnică efectuată a stabilit necesitatea construirii unui nou pod, pe acelaşi amplasament, capabil să asigure condţile corespunzătoare de siguranţă şi confort pentru circulaţia rutieră şi pietonală pe acest drum judeţean. În aceste condţi, după demolarea structurii podului deteriorat, se va trece la executarea noului pod.
În acest context, în vederea asigurării unui trafic rutier fluent şi în condţi de deplină siguranţă, a fost deja construit un pod provizoriu.
Valoarea totală a lucrărilor este de 1.674.076 lei, acestea urmând a fi finalizate în maxim 24 de luni.

13 aprilie 2021