Consiliul Județean a demarat realizarea acceselor la proprietăți, pe drumul județean DJ 108C, în localitatea Gârbău

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a demarat o serie de lucrări de întreținere pe drumul județean DJ 108C, pe raza localității Gârbău, lucrări constând în realizarea de accese la proprietăți.
Astfel, vor fi realizate aproximativ 150 de accese de la proprietăți la drumul județean.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Derulăm, simultan, mai multe contracte de lucrări de întreținere pe drumul județean DJ 108C, mai exact pe sectorul de drum Gârbâu – Aghireșu – Leghia. Astfel, atât pe raza localității Gârbău, cât și pe raza localității Aghireșu, executăm accese betonate de la proprietăți la drumul județean cu scopul îmbunătățirii calității vieții cetățenilor din aceste localități.”

În vederea realizării acceselor la proprietăți sunt prevăzute operațiuni constând în săpătura manuală și mecanizată, așternere manuală și mecanizată de balast, nisip și piatră spartă, montarea de țeavă corugată și plasă sudată, realizarea de cofraje pentru beton și turnarea de beton.
De asemenea, vor mai fi executate lucrări de întreținere a acostamentelor, șanțurilor și podețelor, de refacere a trotuarelor cu pavaje din dale de beton acolo unde situația o impune și de realizare de șanțuri și rigole betonate.
Reamintim, în acest context faptul că, în baza unui alt contract de lucrări de întreținere, sectorul de drum situat pe raza localității Gârbău, în lungime de 3,2 kilometri, de la kilometrul 0+000 la kilometrul 3+200, va fi asfaltat.
Valoarea contractului este de 1.788.654,98 lei (TVA inclus), finanțarea fiind asigurată din bugetul propriu.

19 aprilie 2024