Consiliul Județean a dotat Spitalul Județean de Urgență Cluj-Napoca cu un nou echipament medical

sigla Consiliul Județean Cluj frame Consiliul Juețean Cluj
Un nou echipament medical pentru Spitalul Județean de Urgență Cluj-Napoca

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a finanțat achiziționarea unui nou echipament de înaltă tehnologie pentru Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca, unitate sanitară aflată în subordinea Ministerului Sănătății și care își desfășoară activitatea în spații aflate în proprietatea forului administrativ județean.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Pentru realizarea unui act medical de calitate, dotările de ultimă generație sunt indispensabile. Scopul investițiilor noastre este acela de a contribui atât la îmbunătățirea stării de sănătate a pacienților, cât și la salvarea a numeroase vieți.”

Echipamentul nou-achiziționat este un bronhoscop flexibil pentru intubație și aspirație bronșică, în valoare de 148.750 lei. Acesta a fost cumpărat din resursele special alocate în acest scop de forul administrativ județean, din bugetul propriu al instituției.

18 martie 2022