Consiliul Județean a finalizat asfaltarea pe DJ 161D Ceaba – Cutca – Sânmărtin – DJ 109C

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean a finalizat asfaltarea unui sector de drum în lungime de 5,5 kilometri situat pe drumul județean DJ 161D Ceaba – Cutca – Sânmărtin – DJ 109C.
Lucrările de așternere a covorului asfaltic au fost executate între pozițiile kilometrice 39+912 și 45+412. În ansamblu însă, lucrările de întreținere curentă și periodică vizează tronsonul în lungime de 13,455 kilometri situat între km 39+912 și km 53+367.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: Rolul lucrărilor este de a asigura o circulație normală, în condiții de siguranță, pe acest sector care permite un acces facil spre cele două municipii din zonă, Dej şi Gherla.”

Anterior, au fost executate lucrări constând în frezarea zonelor de carosabil deteriorate, plombări cu îmbrăcăminți asfaltice și tratarea burdușirilor și a tasărilor.
Lucrările de întreținere continuă cu operațiuni constând în completarea acostamentelor, curățarea șanțurilor și a rigolelor și realizarea de accese la proprietăți.

25 mai 2023