Consiliul Judeţean a finalizat lucrările de asfaltare pe Lotul I al Drumului Bistriţei

INFORMARE DE PRESĂ

Consiliul Judeţean Cluj aduce la cunoştinţa participanţilor la trafic şi a locuitorilor din zonă faptul că, în cadrul lucrărilor de reabilitare şi modernizare desfăşurate pe Lotul I al Drumului Bistriţei – sectorul de drum DJ 109 Răscruci – Borşa – Vultureni, lucrările de asfaltare în două straturi au fost finalizate. Acestea sunt parte a proiectului cu finanţare europeană ”Îmbunătăţirea infrastructurii rutiere de importanţă regională – Traseu Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriţei, prin modernizarea şi reabilitarea DJ 109 (intersecţie DN1C – limita jud. Sălaj) de la km 0+000 la km 31+976”.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Îmbucurător e faptul că, în acest context, există toate premisele ca finalizarea integrală a investţei pe Lotul I al Drumului Bistriţei să aibă loc cu mult înainte de termenul stabilit prin contract, respectiv luna martie a anului 2021. E o investţe de mare anvergură şi complexitate pe care am realizat-o cu bani europeni şi care va crea noi premise de dezvoltare a întregii zone.”

Lucrările de modernizare derulate pe Lotul 1 vizează sectorul de la joncţiunea cu drumul naţional DN 1C (Răscruci) până la intersecţia cu drumul judeţean 109A (Vultureni). Acestea au constat într-o serie de lucrări complexe, în profunzimea drumului, de la fundaţie până la aşternerea celor două straturi de asfalt, respectiv binder şi strat de uzură.
Astfel, anterior asfaltării au fost executate lucrări constând în realizarea de fundaţii adâncite de parapet, casete în vederea lărgirii căii de rulare, înlocuirea dalelor de beton deteriorate, accese la proprietăţi, introducerea de tuburi şi turnarea de beton pentru accesele la proprietăţi, lucrări de asigurare a scurgerii apelor, respectiv şanţuri, şanţuri betonate, rigole carosabile, poduri şi podeţe precum şi staţii de transport în comun în fiecare localitate.
Pentru completa finalizare a investţei urmează să mai fie realizate o serie de şanţuri betonate în intravilanul localităţilor Răscruci, Borşa şi Vultureni precum şi lucrări de marcaje şi semnalizare rutieră.

30 septembrie 2020