Consiliul Județean a finalizat lucrările de întreținere pe DJ 109V Pădureni – Satu Lung – Giula – DJ 109S

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a finalizat lucrările de întreținere curentă și periodică derulate pe drumul județean DJ 109V Pădureni – Satu Lung – Giula – DJ 109S.
În ansamblu, lucrările de întreținere au vizat un tronson în lungime de 8,772 kilometri situat între km 6+600 și km 15+372, fiind, totodată, asfaltat un sector de cca. patru kilometri, cuprins între pozițiile kilometrice 11+400 și 15+372.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj„Infrastructura rutieră rămâne o prioritate a Consiliului Județean, astfel că vom continua să intervenim pe drumurile pe care le avem în administrare pentru a asigura condiții normale de circulație. Importanța drumului județean 109V este dată de faptul că facilitează accesul către zona metropolitană, pe direcția Chinteni – Cluj-Napoca.”

În cadrul lucrărilor de întreținere au fost executate, de asemenea, și lucrări constând în completarea acostamentelor, reprofilarea drumurilor laterale și tăierea lăstărișului și a vegetației din zona drumului.

27 iunie 2023