Consiliul Judeţean a predat constructorului amplasamentul, în vederea începerii lucrărilor de reabilitare şi modernizare a Drumului Bistriţei

Consiliul Judeţean Cluj a predat constructorului amplasamentul în vederea începerii lucrărilor de reabilitare şi modernizare, cu fonduri europene, a Drumului Bistriţei. Mai exact, este vorba despre sectorul de drum Lot 2 – DJ 109 Aşchileu – limită cu judeţul Sălaj, de la km 20+786 la km 31+976, parte a proiectului cu finanţare europeană „Îmbunătăţirea infrastructurii rutiere de importanţă regională – Traseu Regional Transilvania Nord, Drumul Bistriţei, prin modernizarea şi reabilitarea DJ 109 (intersecţie DN1C – limita jud. Sălaj) de la km 0+000 la km 31+976”.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean: „Ceea ce îmi doresc este să profităm la maxim de vremea bună de afară şi, în cel mai scurt timp, lucrările să înceapă în forţă. Cu ajutorul fondurilor europene pe care am reuşit să le atragem, aceste ample lucrări de modernizare vor genera, cât de curând, numeroase beneficii pentru comunităţile din zonă precum şi pentru dezvoltarea economico-socială a judeţului, în ansamblu”.
     Operaţiunea de predare a avut loc la sediul Primăriei comunei Aşchileu, în prezenţa reprezentanţilor Consiliului Judeţean, a dirigintelui de şantier din cadrul Direcţiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat al Judeţului Cluj, a constructorului şi a autorităţilor locale.
     Lucrările de modernizare care vizează tronsonul cuprins între km 20+786 şi km 31+976, mai exact de la limita cu judeţul Sălaj şi până la intersecţia cu drumul judeţean DJ 109A, pe direcţia Aşchileu – Vultureni, vor consta într-o serie de operaţiuni complexe, în profunzimea drumului, care vor începe de la fundaţie şi se vor finaliza prin aşternerea de covor asfaltic în două straturi  – binder şi strat de uzură. Acestea urmează a fi executate de Asocierea Dacia Asphalt SRL – Dacia Faber SRL, câştigătoarea licitaţiei organizate în acest sens. Valoarea lucrărilor este de 23.722.413,43 lei, fără TVA.
     În ceea ce priveşte începerea lucrărilor pe Lotul 1 – DJ 109, Răscruci – Borşa – Vultureni, de la km 0+000 la km 20+786, din cadrul aceluiaşi proiect, predarea amplasamentului către constructor va avea loc săptămâna viitoare.

13 martie 2019