Consiliul Judeţean a recepţionat ambele loturi ale DJ 109, Drumul Bistriţei

Consiliul Judeţean a recepţionat ambele loturi ale DJ 109, Drumul Bistriţei

Consiliul Judeţean Cluj a recepţionat lucrările de reabilitare şi modernizare, pe fonduri europene, a loturilor 1 şi 2 ale drumului judeţean 109 Răscruci – Borşa – Vultureni – Aşchileu – limită cu judeţul Sălaj, în lungime totală de aproximativ 32 de km.

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe: „Toţi cei care vor tranzita zona se vor convinge de faptul că, la finalul unor lucrări de mare anvergură, acest drum judeţean arată impecabil şi se prezintă în condţi excelente de circulaţie. E un nou exemplu legat de felul în care, folosţ cu înţelepciune, banii europeni pot contribui la dezvoltarea unor întregi zone şi pot asigura un plus de bunăstare în comunităţile locale”.

Reabilitarea acestui drum judeţean de importanţă strategică şi turistică, parte componentă a proiectului european „Drumul Bistriţei”, a constat într-o serie de lucrări complexe, în profunzimea drumului, de la fundaţie până la aşternerea celor două straturi de covor asfaltic.
Valoarea totală a investţei derulate de forul administrativ judeţean pe cele două loturi a fost de 51.232.712 lei fără TVA, din care 98% au provenit din finanţarea europeană asigurată prin Programul Operaţional Regional 2014-2020.

23 februarie 2021