Consiliul Judeţean Cluj a achizţonat şase echipamente medicale pentru Spitalul Municipal Turda

Consiliul Judeţean Cluj a achizţonat şase aparaturi şi echipamente medicale ultraperformante care au fost deja livrate şi date în folosinţă în cadrul Spitalului Municipal Turda.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Aparatele de înaltă tehnologie recent cumpărate vin în sprijinul direct al echipei medicale în procesul de diagnosticare şi tratare în condţi optime a pacienţilor, contribuind astfel la salvarea a numeroase vieţi.”

Valoarea noilor dotări este de aproximativ 500.000 de lei. Banii special alocaţi din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Cluj au fost utilizaţi pentru a cumpăra două ecografe multidisciplinare, un cardiotocograf, o linie de testări imunohematologie – micrometodă, precum şi două videolaringoscoape. Cele şase aparaturi şi echipamente medicale au intrat în dotarea secţiilor de Medicină Internă, Obstetrică Ginecologie, respectiv Anestezie şi Terapie Intensivă ale spitalului din Turda.

16 decembrie 2020