Consiliul Judeţean Cluj a demarat licitaţia pentru dotarea Ambulatoriului Spitalului Judeţean de Urgenţă Cluj

Consiliul Judeţean Cluj a publicat în S.E.A.P. (Sistemul Electronic de Achizţi Publice) anunţul privind achizţonarea dotărilor specifice activităţii medicale, în cadrul proiectului cu finanţare europeană „Dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca”.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Continuăm investţile în sistemul sanitar clujean pentru a contribui la creşterea calităţii actului medical şi la asigurarea unui proces de diagnostic şi tratament adecvat. Echipamentele moderne vor facilita furnizarea serviciilor de cea mai bună calitate şi efectuarea investigaţiilor necesare, astfel încât perioada de spitalizare să fie cât mai scurtă şi recuperarea mult mai rapidă.”
     Investţa are o valoare estimată de 10.895.650,01 lei, iar contractul este împărţit în opt loturi, astfel: Lot 1 – mobilier medical; Lot 2 – diverse echipamente 1; Lot 3 – ecografe; Lot 4 – echipamente Endoscopie; Lot 5 – echipamente Radiologie; Lot 6 – echipamente Chirurgie; Lot 7 – diverse echipamente 2 şi Lot 8 – Oftalmologie. Cele 242 de echipamente şi aparaturi medicale ultraperformante, de ultimă generaţie, vor intra în dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca, unitate sanitară care îşi desfăşoară activitatea în spaţii aflate în proprietatea forului administrativ judeţean.
     Termenul limită pentru depunerea ofertelor este data de 28 octombrie 2020, ora 15.00, iar criteriul de atribuire a contractului este „cel mai bun raport calitate-preţ”.
     Reamintim, în acest context, faptul că proiectul a fost depus spre finanţare şi a fost declarat câştigător în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 8 – Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale.

28 septembrie 2020