Consiliul Judeţean Cluj a finalizat închiderea depozitului neconform de deşeuri Dej

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat lucrările de închidere şi ecologizare a depozitului urban neconform de deşeuri Dej, din satul Cetan, comuna Vad.
     Cu o valoare totală de 2.427.798,57 lei, lucrările de proiectare şi execuţie la depozitul în suprafaţă de cca. 2,1 ha au fost executate în mai multe etape şi au constat în retaluzarea şi compactarea masei de deşeuri, respectiv realizarea sistemului de acoperire şi impermeabilizare a depozitului. În acest scop, au fost amplasate mai multe straturi de etanşare: un strat-suport de pământ cu grosimea de 50 de cm, un strat de pietriş de 30 de cm pentru drenajul gazului de depozit, respectiv trei membrane din material geocompozit pentru drenarea biogazului şi a apei pluviale. În final, peste toate acestea a fost aplicat un strat de acoperire de 100 de cm format din pământ şi sol vegetal în care s-a sădit iarbă. De asemenea, au fost realizate un sistem de colectare şi evacuare a apelor de precipitaţii prin construirea unui canal perimetral dar şi mai multe puţuri pentru evacuarea gazului acumulat în corpul depozitului, respectiv pentru colectarea levigatului.
     Lucrările s-au derulat pe o perioadă de 15 luni, fiind executate de către firma câştigătoare a licitaţiei, Asocierea Castrum Corporation S.R.L. & Rar Construct Prest S.R.L. & Cepromin S.A.
     Până în prezent, Consiliul Judeţean Cluj a închis definitiv rampele neconforme de gunoi din Turda, Gherla, Huedin şi Dej, lucrările la depozitele din Câmpia Turzii şi Cluj-Napoca – Pata Rât aflându-se într-un stadiu extrem de avansat.
     Reamintim în acest context faptul că, în anul 2015, contractul de lucrări pentru închiderea şi ecologizarea ultimelor două depozite urbane neconforme din judeţ –  Câmpia Turzii şi Dej, a fost atribuit Asocierii S.C. Geiger Transilvania SRL – Wilhelm Geiger GmbH. Întrucât, ulterior câştigării licitaţiei, asocierea în cauză a solicitat în mod total nejustificat suplimentarea valorii lucrărilor cu o sumă considerabilă, contractul a fost reziliat, iar procedura de licitaţie a fost reluată.

27 august 2019