Consiliul Județean Cluj a finalizat proiectul “Fazarea proiectului Sistem de Management Integrat al Deșeurilor în județul Cluj”

Consiliul Județean Cluj a finalizat proiectul Fazarea proiectului Sistem de Management Integrat al Deșeurilor în județul Cluj”

Unitatea Administrativ-Teritorială Judeţul Cluj, prin Consiliul Judeţean Cluj, în calitate de beneficiar, anunță finalizarea proiectului Fazarea proiectului Sistem de Management Integrat al Deșeurilor în județul Cluj.

Obiectivul general al proiectului l-a reprezentat implementarea unui sistem integrat de gestionare a deșeurilor, în scopul eliminării impactului asupra mediului în județul Cluj.

Principalele rezultate ale proiectului sunt:

• Dotarea stațiilor de transfer a deșeurilor cu echipamente;
  • Construirea drumurilor de acces la stațiile de transfer deșeuri;
  • Construirea unei Stații de sortare a deșeurilor în incinta Centrului de Management Integrat al Deșeurilor (CMID);
  • Construirea unei Stații de tratare mecano-biologică a deșeurilor în incinta CMID;
  • Construirea drumului de acces la CMID;
  • Închiderea și ecologizarea celor 6 depozite de deșeuri urbane neconforme din județul Cluj, respectiv a depozitelor de deșeuri de la Câmpia Turzii, Dej, Gherla, Huedin, Pata Rât și Turda.

Valoarea totală a proiectului Fazarea proiectului Sistem de Management Integrat al    Deșeurilor în județul Cluj este de 306.442.570,59 lei fără TVA iar valoarea cofinanțării Uniunii Europene este de 100.984.827,09 lei fără TVA.

Data începerii proiectului: 01.01.2016

Data finalizării proiectului: 31.12.2023

Cod MySMIS: 101692

Proiect cofinanțat de Uniunea Europeană din Fondul de Coeziune prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020