Consiliul Judeţean Cluj a premiat elevii şi profesorii de elită ai judeţului

Consiliul Judeţean Cluj a premiat elevii şi profesorii de elită ai judeţului

Consiliul Judeţean Cluj, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Cluj, a premiat luni şi marţi, 21, respectiv 22 octombrie a.c., în cadrul Galei Excelenţei în Educaţie 2019, elevii şi profesorii clujeni care au obţinut rezultate remarcabile la olimpiadele şi concursurile din domeniile artistic, sportiv, teoretic, confesional, pedagogic, tehnic şi special, precum şi unităţile şcolare cu performanţe deosebite.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Cred cu toată convingerea că susţinerea financiară a performanţei şcolare este una dintre cele mai bune alegeri, conştienţi fiind de munca depusă de elevi şi de cadrele didactice care îi pregătesc, pentru a promova judeţul Cluj prin intermediul performanţelor şcolare. Întrucât aceşti elevi sunt viitorul nostru, trebuie să investim constant în dezvoltarea lor, acordându-le importanţa cuvenită”.

Astfel, în cele două zile de festivitate au fost acordate recompense financiare constând în sume importante de bani şi diplome pentru un număr de 281 de elevi, care au obţinut premii I, II, III, menţiuni şi medalii la olimpiadele internaţionale şi naţionale, premii în cadrul concursurilor din domeniul învăţământului special şi care s-au calificat în loturile naţionale ale României.
     De asemenea, au fost recompensate cinci unităţi şcolare din municipiul Cluj-Napoca, directorii acestora, conducătorul unei instituţii şcolare din mediul rural pentru dedicare şi implicare în proiectul Inspectoratului Şcolar Judeţean Cluj „Voluntari pentru educaţie”, dar şi cei opt profesori debutanţi care au obţinut media 10 la examenul naţional de definitivare în învăţământ în anul 2019 şi cele patru cadre didactice care au promovat examenul naţional de titularizare 2019 cu nota 10.
     Totodată, au fost oferite recompense băneşti şi diplome de excelenţă unui număr de 254 de profesori care au pregătit elevii premianţi la olimpiadele internaţionale şi naţionale precum şi la concursurile dedicate persoanelor cu cerinţe educaţionale speciale.
     Astfel, în cadrul Galei Excelenţei în Educaţie 2019 au fost premiaţi un număr total de 281 de elevi şi 272 de cadre didactice. Suma totală alocată de către Consiliul Judeţean Cluj pentru acordarea premiilor pentru ediţia din acest an a galei a fost de 223.850 de lei, finanţare asigurată integral din bugetul propriu al instituţiei.

23 octombrie 2019