Consiliul Judeţean Cluj a recepţionat imobilele construite în cadrul proiectului european de extindere a Parcului Industrial Tetarom I

Consiliul Judeţean Cluj a efectuat vineri, 17 mai 2019, recepţia finală a investţei „Dezvoltare Parc Industrial Tetarom I, edificare Clădiri, Extindere şi Modernizare Infrastructură”, proiect european finanţat în proporţie de 50% prin intermediul Fondului European de Dezvoltare Regională – Programul Operaţional Regional 2007-2013, odată cu această etapă proiectul devenind pe deplin funcţional.
     Astfel, în cadrul P.I. Tetarom 1 situat în zona străzii Tăietura Turcului din municipiul Cluj-Napoca, au fost recepţionate mai multe obiective care au făcut obiectul acestui proiect european de extindere a infrastructurii de business, respectiv un imobil de birouri cu regim de înălţime D + P + 5E, un sediu administrativ, două hale de depozitare, o parcare auto şi un drum tehnic de acces prin spatele halei numărul 2.
     În ceea ce priveşte strict cele patru imobile realizate de Consiliul Judeţean Cluj, suprafaţa utilă a acestora este de peste 9.500 mp, după cum urmează:

• Imobilul de birouri dispune de o clădire cu demisol, parter şi cinci etaje, având o suprafaţă utilă totală de aproximativ 3.463 de mp.

• Sediul administrativ dispune de un regim de înălţime D+P+2E la P, suprafaţa utilă totală a construcţiei fiind de 1.631,71 de mp.

• Prima hală de depozitare dispune de un regim de înălţime parter, cu o suprafaţă construită la sol şi desfăşurată de cca. 2.903 mp, suprafaţa utilă totală fiind de 2820,05 mp.

• Cea de-a doua hală de depozitare, la fel ca prima, se desfăşoară doar la nivelul parterului, suprafaţa utilă a acesteia fiind de 1.673,44 de mp.

În perioada imediat următoare Consiliul Judeţean Cluj va proceda la predarea imobilelor către Tetarom S.A. în vederea dării lor în exploatare, prin punerea acestora la dispozţa agenţilor economici care şi-au manifestat dorinţa de a îşi desfăşura activitatea în respectivele spaţii.
     Lucrările de construcţii recepţionate cu acest prilej au fost executate în baza contractului încheiat între Judeţul Cluj, prin Consiliul Judeţean Cluj şi Asocierea ACI CLUJ S.A., NORD CONFOREST S.A., ELECTROMONTAJ S.A., valoarea totală a proiectului fiind de 61.464.221,79 lei, din care suma nerambursabilă solicitată s-a ridicat la 30.732.110,89 lei.
     Reamintim în acest context faptul că obiectivul general al proiectului de extindere cu 16,8 hectare a Parcului Industrial Tetarom I îl constituie creşterea calităţii vieţii şi crearea de noi locuri de muncă prin dezvoltarea structurilor de sprijinire a afacerilor în zona metropolitană Cluj-Napoca. Darea în exploatare a acestor imobile ultramoderne va avea, cu certitudine, un impact semnificativ în ceea ce priveşte atragerea de noi investţi şi accelerarea dezvoltării economice a Clujului.

17 mai 2019