Consiliul Judeţean Cluj a reluat licitaţia pentru execuţia lucrărilor la Castelul Banffy din Răscruci

Întrucât la primul termen al licitaţiei privind execuţia lucrărilor de restaurare a ansamblului monument istoric Castel Bánffy din satul Răscruci nu s-a prezentat niciun ofertant, Consiliul Judeţean Cluj a republicat anunţul de atribuire a acestui contract.
     În acest context, noul termen limită de depunere a ofertelor de către operatorii economici interesaţi să execute lucrările de reabilitare a acestui castel monument istoric este 13 martie 2019, societatea declarată câştigătoare urmând să realizeze lucrări atât la imobilul-clădire Castel Banffy cât şi la parcul-monument.
     Valoarea totală estimată a lucrărilor de restaurare şi conservare care vor trebui realizate în maxim 24 de luni din momentul emiterii ordinului de începere a lucrărilor a rămas neschimbată, respectiv de 13.473.392,55 lei fără TVA.
     În ceea ce priveşte criteriul de atribuire, acesta este reprezentat de raportul calitate-preţ, ponderea alocată factorului preţ fiind de 60% iar cea care va reveni factorului tehnic va fi de 40%.
     Prin intermediul proiectului se urmăreşte punerea în valoare a ansamblului monument istoric prin schimbarea funcţiunii castelului din şcoală, care a fost ultima funcţiune a clădirii, în Centru Cultural cu standarde ridicate de finisare şi dotare. În acest scop, se va amenaja un Centru cultural reprezentativ pentru judeţul Cluj, prin restaurarea clădirii şi a zonei aferente, cu realizarea unor funcţiuni care să permită organizarea unor evenimente culturale, precum şi deschiderea castelului pentru vizitarea de către publicul larg. Suprafaţa terenului ce aparţine castelului este de 56.128 mp, din care 644 de mp sunt ocupaţi de castelul Banffy iar 691 de mp de clădirile adiacente.
     Reamintim în acest context faptul că Judeţul Cluj, prin Consiliul Judeţean, este beneficiarul Proiectului european ,,Restaurarea, conservarea şi punerea în valoare a ansamblului Monument istoric Castel Banffy, sat Răscruci, comuna Bonţida, jud. Cluj”, finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020. Valoarea totală a proiectului este de 19.972.586,04 lei cu TVA, contribuţia proprie a Consiliului Judeţean Cluj fiind de 390.520,74 de lei, respectiv 2% din valoarea totală.

11 februarie 2019