Consiliul Judeţean Cluj, gazda unei delegaţii chineze din provincia Zhejiang

Consiliul Judeţean Cluj, gazda unei delegaţii chineze din provincia Zhejiang

Consiliul Judeţean Cluj a primit joi, 16 mai a.c. vizita unei delegaţii oficiale a Provinciei Zhejiang din Republica Populară Chineză, condusă de către domnul Qian Jian Min, Preşedinte al Comitetului Permanent al Provinciei Zhejiang.
     Delegaţia chineză a fost primită de către vicepreşedinţii Consiliului Judeţean, domnii Marius Mînzat şi Vákár István, împreună cu o serie de reprezentanţi ai administraţiei judeţene, reprezentanţi ai TETAROM SA, Cluj IT Cluster şi Transylvania Evolution. Scopul acestei întâlniri a fost acela de inţere a unor relaţii şi parteneriate bilaterale în multiple domenii precum cel economic şi investiţional, şi de asemenea, impulsionarea schimburilor comerciale dintre cele două părţi.
     „Consider colaborarea cu această provincie din China ca fiind de bun augur întrucât avem foarte multe domenii de interes în comun, iar cu siguranţă, expertiza şi experienţa chinezilor ne vor fi de un real folos. Totodată, investiţiile străine înseamnă un plus de bunăstare, de venituri şi de locuri de muncă atât de binevenite pentru comunităţile noastre”, a declarat domnul Marius Mînzat, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj şi moderator al acestei întâlniri.
     În cadrul vizitei, domnul Mînzat le-a prezentat oficialităţilor chineze modul de funcţionare al sistemului administrativ central şi local, pozţa Consiliului Judeţean Cluj în acest angrenaj, dar şi rolul de catalizator al inţativelor de afaceri. De asemenea, s-a abordat situaţia proiectelor aflate în derulare la nivelul forului administrativ judeţean şi s-a discutat pe marginea unui subiect actual şi de maxim interes, respectiv domeniul IT.
     Nu în ultimul rând, o atenţie aparte a fost acordată oportunităţilor oferite de Parcurile Industriale administrate de către forul administrativ judeţean prin intermediul Tetarom S.A. şi  multiplelor facilităţi pe care acestea le oferă investitorilor.
     De asemenea, pentru a atrage atenţia investitorilor chinezi, domnul vicepreşedinte Mînzat a prezentat potenţialul turistic al judeţului, precizând şi faptul că, în conformitate cu datele statistice recente, Cluj-Napoca este unul dintre cele mai dinamice municipii din ţară, cu cel mai mare grad de atractivitate şi un nivel extrem de ridicat în ceea ce priveşte calitatea vieţii.
     La rândul lor, oficialii chinezi şi-au exprimat dorinţa de colaborare cu partea română, în special în domeniul economic şi al comerţului, sens în care vor încuraja companiile chineze să-şi dezvolte afacerile în judeţul Cluj.
     Totodată, în cadrul întâlnirii, domnul vicepreşedinte Vákár István a făcut o scurtă prezentare a instituţiilor culturale aflate în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, precum şi a proiectelor culturale derulate.
      La finalul întrevederii, cele două părţi au identificat modalităţi concrete de materializare a inţativelor discutate, sens în care domnul Qian Jian Min, Preşedintele Comitetului Permanent al Provinciei Zhejiang, a precizat că vor ajuta şi intermedia firmele române interesate să colaboreze cu firme chineze din provincia Zhejiang.

16 mai 2019