Consiliul Judeţean Cluj, gazda unei delegaţii poloneze din Voievodatul Łódzkie

Consiliul Judeţean Cluj, gazda unei delegaţii poloneze din Voievodatul Łódzkie

Consiliul Judeţean Cluj a primit vizita unei delegaţii oficiale a Voievodatului Łódzkie din Polonia condusă de către domnul vicemareşal Andrzej Gorczynski. Din delegaţie au mai făcut parte reprezentanţi ai instituţiilor cu atribuţii în domeniul agriculturii şi dezvoltării rurale precum şi ai grupurilor de acţiune locală, consultanţi în domeniul accesării fondurilor rurale, directori de şcoli agricole, primari şi fermieri din Voievodatul Łódzkie.
     Delegaţia a fost primită de către vicepreşedintele Consiliului Judeţean, domnul Vákár István, împreună cu domnul Adrian Oros, Prorector al Universităţii de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din Cluj-Napoca, reprezentanţi ai Centrului Agro Transilvania din Dezmir, Agro Transilvania Cluster şi ai Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale. Scopul întâlnirii a fost acela de inţere a unor parteneriate în multiple domenii precum agricultura ecologică şi biodiversitatea rurală. Totodată, s-a urmărit impulsionarea schimburilor comerciale dintre cele două părţi.
 „Polonia este pentru noi un model în accesarea fondurilor europene şi un partener important în ceea ce priveşte negocierile pentru dezvoltarea sectorului agricol comun. În urma discuţiilor purtate şi a prezentărilor realizate am constatat că între cele două regiuni există multiple similitudini, atât în ceea ce priveşte componenta administrativă, cât şi profilul agricol. Am convingerea că ceea ce oaspeţii polonezi au văzut la Cluj a fost edificator şi că, în perioada imediat următoare, vom putea iniţia colaborarea pe care ambele părţi o doresc, în special în domeniul agricol ”, a declarat vicepreşedintele Consiliului Judeţean, domnul Vákár István.
     În cadrul întâlnirii, vicepreşedintele Vákár István a făcut oaspeţilor polonezi o prezentare a judeţului şi a Consiliului Judeţean, subliniind necesitatea dezvoltării relaţiilor de cooperare în domeniile de interes comun. A fost, astfel, prezentat potenţialul economic al judeţului, fiind subliniate punctele forte care îl fac extrem de atractiv din perspectiva potenţialilor investitori, precum şi principalele proiecte aflate în derulare la nivel judeţean. Totodată, a fost subliniat şi potenţialul turistic, agricol şi industrial al Clujului, premise optime pentru atragerea investitorilor străini.
     Tot în ideea atragerii investitorilor polonezi, a intensificării cooperării economice şi a dezvoltării schimburilor comerciale, în special în domeniul agricol, vicepreşedintele Vákár István a prezentat o serie de atuuri ale Clujului, accentul fiind pus pe componenta educaţională şi pe înalta calificare a forţei de muncă. În acelaşi context, au fost făcute scurte prezentări ale Centrului Agro Transilvania precum şi ale Clusterului Agro Transilvania, entităţi care favorizează desfăşurarea activităţii producătorilor şi comercianţilor agricoli clujeni.
     La rândul lui, vicemareşalul Voievodatului Łódzkie a făcut o scurtă prezentare a Voievodatului, regiune pentru care agricultura este principala ocupaţie şi sursă de venit. Acesta ocupă primul loc în Polonia şi al patrulea în lume în ceea ce priveşte cultivarea leguminoaselor precum şi locul trei la exportul cărnii de porc şi locul cinci pentru producţia de lapte şi produse lactate. De asemenea, domnul Andrzej Gorczynski a precizat faptul că la nivelul voievodatului au 141 de produse tradţonale locale certificate. Discuţii concrete s-au mai purtat şi pe teme precum existenţa unor scheme de ajutor financiar local sau naţional, în afara fondurilor europene, plafonarea subvenţiilor pentru perioada 2020-2027, condţile pentru achizţonarea terenurilor arabile, precum şi existenţa unor măsuri de asigurare pentru fermieri şi implementarea programului „Tânărul fermier”.
     Vicemareşalul Voievodatului Łódzkie şi-a exprimat dorinţa de cooperare cu partea română, fiind interesat să înceapă o relaţie de colaborare în vederea susţinerii reciproce a proiectelor din domeniul agriculturii precum şi a sprijinirii dezvoltării gospodăriilor medii şi mici.

7 iunie 2019