Consiliul Judeţean Cluj îi solicită ministrului Pintea să nu mai folosească sănătatea drept lance în campania electorală

Aflat în campanie electorală, Ministrul Sănătăţii Sorina Pintea se miră la ceas de noapte şi se acuză pe sine.
     Constatările referitoare la situaţia de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Cluj-Napoca sunt, de fapt, acuzaţii aduse propriului minister fiindcă spitalul este în subordinea directă a Ministerului Sănătăţii.

O miră dezorganizarea pe doamna ministru? Nu sunt ambulanţe suficiente? Nu se fac operaţii în weekend? Toate acestea ţin de modul în care ministrul organizează activitatea ministerului, prin însăşi misiunea pe care o are.

Consiliul Judeţean Cluj are în proprietate exclusiv clădirile Spitalului Judeţean şi are sarcina de a investi în lucrările majore care ţin de consolidarea şi modernizarea clădirii. Igienizarea şi lucrările curente sunt în sarcina ministerului.
     Cu toate acestea, în anul 2018, Consiliul Judeţean a investit numai în acest spital 3.291.590 lei iar pentru primul trimestru din 2019 a alocat 1 milion de lei. Mai mult, tot pentru Spitalul Judeţean, Consiliul Judeţean Cluj a accesat şi câştigat fonduri europene în valoare de 13.182.344 lei pentru dotarea ambulatoriului spitalului.
     Consiliul Judeţean Cluj îi solicită public ministrului Pintea să nu mai folosească sănătatea drept lance în campania electorală.

6 mai 2019