Consiliul Județean Cluj, prezent la Zilele Clujului

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj, prezent la Zilele Clujului

Finalul acestei săptămâni aduce la Cluj-Napoca atmosfera unică a Zilelor Clujului, ediție aniversară ce se desfășoară între 6 și 9 octombrie 2022.

Și în acest an, Consiliul Județean Cluj, prin intermediul unor instituții și structuri de specialitate aflate în subordinea sa, respectiv Biblioteca Județeană ,,Octavian Goga” Cluj, Teatrul de Păpuși ,,Puck” și Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Cluj, va împărtăși bucuria cu cei prezenți, oferindu-le posibilitatea de a lua parte la activități dedicate atât celor mici, cât și celor mari.

Astfel, Consiliul Județean Cluj, prin Centrul de Informare și Promovare Turistică așteaptă publicul larg la standul amplasat în Piața Unirii, de vineri, 7 octombrie, până duminică, 9 octombrie, în intervalul orar 11.00-21.00. Standul este amenajat cu scopul de a oferi informații și sugestii turistice privind principalele obiective din județ, având ca scop creșterea fluxului de turiști care vizitează zona și creșterea numărului de înnoptări în județ. Vor fi oferite diverse materiale de informare și promovare turistică, broșuri, pliante, hărți cu trasee de drumeție și materiale promoționale.

Totodată, artiștii Teatrului de Păpuși “Puck”, instituție de cultură care funcționează în subordinea Consiliului Județean Cluj, prezintă la finalul acestei săptămâni două spectacole, în cadrul ediției din acest an a Zilelor Clujului. Cei mici sunt așteptați sâmbătă, 8 octombrie, de la ora 12.00, în Piața Muzeului, la spectacolul „Croitorașul cel isteț”, în regia Emiliei Nechita. Spectacolul va fi prezentat în limba română, iar vârsta minimă recomandată este de trei ani. De asemenea, duminică, 9 octombrie, de la ora 12.00, pe aceeași scenă, artiștii Teatrului „Puck” vor prezenta spectacolul „Plüm-Plüm kalandjai”/„Aventurile lui Plüm-Plüm”, în regia Ibolyei Varga. Spectacolul de duminică va fi prezentat în limba maghiară, iar vârsta minimă recomandată va fi de trei ani.

Biblioteca Județeană ,,Octavian Goga” Cluj va îndemna publicul la lectură prin amenajarea unui spațiu, în Parcul Central, în care iubitorii de carte se vor putea relaxa citind. Totodată, va organiza ateliere de creație pentru întreaga familie – ateliere de lucru manual, ateliere de semne de carte, ateliere de quiling și origami. De asemenea, cei mici vor putea participa la ora poveștilor în limba română, engleză sau maghiară, sau vor putea să-și testeze istețimea și în jocurile de societate organizate în aceste zile.

7 octombrie 2022