Consiliul Judeţean Cluj va începe reabilitarea, cu fonduri europene, a Castelului Banffy din Răscruci

Consiliul Judeţean Cluj a desemnat, în urma soluţionării definitive de către Curtea de Apel Cluj a contestaţiilor formulate, câştigătorul licitaţiei privind execuţia lucrărilor de reabilitare a imobilului-clădire Castel Banffy şi a parcului-monument din localitatea clujeană Răscruci.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Vestea bună pe care o dăm azi clujenilor e că începe restaurarea acestei veritabile perle arhitectonice, un castel de o valoare culturală şi istorică inestimabilă pe care îl avem în proprietate. Ne dorim ca lucrările să se deruleze cât mai alert, astfel încât castelul să poată fi inclus în circuitul turistic şi al evenimentelor culturale, cu toate beneficiile ce decurg de aici”.

În valoare de 27.670.836 RON fără TVA, lucrările de restaurare şi conservare a castelului vor debuta după semnarea contractului de execuţie şi vor avea un termen de finalizare de maxim 24 de luni din momentul emiterii ordinului de începere.
Din cuantumul total al lucrărilor, 19.526.036 lei reprezintă valoarea lucrărilor finanţate din fonduri europene ca urmare a proiectului câştigat de forul administrativ judeţean în cadrul Programului Operaţional Regional 2014 – 2020.
Consiliul Judeţean urmăreşte prin intermediul proiectului punerea în valoare a ansamblului monument istoric prin schimbarea funcţiunii castelului în Centru Cultural cu standarde ridicate de finisare şi dotare. Va fi, astfel, amenajat un Centru cultural reprezentativ pentru judeţul Cluj, prin restaurarea clădirii şi a zonei aferente, cu realizarea unor funcţiuni care să permită organizarea de evenimente culturale precum şi deschiderea castelului pentru vizitarea de către publicul larg.

17 februarie 2021