Consiliul Judeţean Cluj va reabilita încă cinci poduri amplasate pe drumurile judeţene

Consiliul Judeţean Cluj a demarat reabilitarea a nu mai puţin de cinci poduri amplasate pe mai multe drumuri judeţene, respectiv pe DJ 182E în localitatea Chiuieşti, pe DJ 107R în Ciurila, pe DJ 161D în localitatea Jichişu de Jos, pe DJ 103L în localitatea Mănăstireni şi pe DJ 161 în satul Pâglişa, comuna Dăbâca. Investţile se adaugă uneia similare, deja demarate de Consiliul Judeţean şi care prevede execuţia unui nou pod pe traseul DJ 108C, în localitatea Văleni din comuna Călăţele.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „E o investţe importantă, în valoare de peste 15 milioane de lei, prin intermediul căreia ne propunem să asigurăm condţi optime de siguranţă şi confort atât pentru circulaţia rutieră, cât şi pentru cea pietonală. Practic, vom reconstrui de la 0 toate cele 5 poduri, conform ultimelor tehnologii în domeniu şi cu respectarea celor mai exigente standarde”.

Podurile ce urmează a fi reabilitate nu au beneficiat de reparaţii capitale de la momentul construcţiei. În plus, ca urmare a fenomenelor meteo sezoniere care au provocat căderi abundente de apă într-un interval foarte scurt, podurile au suferit degradări semnificative ale structurii. În acest context, în urma expertizelor tehnice efectuate, s-a decis reconstruirea lor, de la zero.
Valoarea execuţiei pentru toate cele cinci poduri este de 14.547.428 lei, fondurile fiind asigurate din bugetul propriu al Consiliului Judeţean. La această sumă se mai adaugă alţi 482.568 de lei asiguraţi tot din bugetul forului administrativ judeţean pentru serviciile de proiectare tehnică.
Consiliul Judeţean a demarat deja procedura de achizţe a serviciilor de verificare a documentaţiilor tehnico-economice aferente celor cinci proiecte, obiectivul vizat reprezentându-l edificarea unor elemente de infrastructură înalt calitative, în beneficiul tuturor participanţilor la trafic.

5 aprilie 2021