Consiliul Judeţean demarează lucrările pe drumul judeţean 103G Moldoveneşti „“ limită cu judeţul Alba

Consiliul Judeţean demarează lucrările pe drumul judeţean 103G Moldoveneşti – limită cu judeţul Alba

Consiliul Judeţean Cluj demarează pe drumul judeţean 103G, pe sectorul dintre localitatea Moldoveneşti şi limita cu judeţul Alba, lucrări de întreţinere ce se vor finaliza cu aşternerea de covor asfaltic. Este vizat sectorul de 12,4 kilometri dintre pozţile 13+200 şi 25+600, lucrările urmând a începe în aceste zile, după ce amplasamentul a fost predat deja constructorului.
     Lucrările vor consta în plombări cu îmbrăcăminte asfaltică cu cilindrare, reprofilarea drumului cu adaos de piatră spartă cu cilindrare, aşternerea de strat de balast stabilizat, acestea finalizându-se cu turnarea de covor asfaltic. De asemenea, vor mai fi executate acostamente, curăţarea de şanţuri, rigole şi podeţe, precum şi tăierea lăstărişului din vecinătatea căii de rulare.
      Îmbunătăţirea condţilor de circulaţie pe drumul judeţean DJ 103G Moldoveneşti – limită cu judeţul Alba este importantă întrucât acesta realizează o legătură rapidă cu drumul naţional DN 75 şi, mai departe, către municipiul Turda, dar şi pentru că asigură un acces direct către judeţul Alba.

3 octombrie 2019