Consiliul Judeţean începe demolarea vechiului pod de pe DJ 108C, din Văleni, în vederea construirii unuia nou

Consiliul Judeţean Cluj demarează demolarea podului ce traversează Valea Valcău din satul Văleni, comuna Călăţele, în vederea construirii unui pod nou.
În prezent, ca urmare a fenomenelor hidrometeorologice extreme înregistrate în vara anului trecut şi care au provocat degradări semnificative, podul nu mai îndeplineşte condţile optime de siguranţă. În consecinţă, expertiza tehnică efectuată a stabilit necesitatea construirii, de la zero, a unui pod nou, capabil să asigure siguranţă şi confort circulaţiei rutiere şi pietonale.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Lucrările de regularizare a albiei au fost deja executate, începem demolarea şi, imediat după, construcţia noului pod. Vom verifica în permanenţă calitatea lucrărilor astfel încât podul să aibă o durată de exploatare cât mai mare”.

În acest context, pe perioada desfăşurării lucrărilor de demolare a vechiului pod şi de realizare a celui nou circulaţia rutieră pe acest sector de drum judeţean va fi temporar închisă,  începând de joi, 8 aprilie, până cel târziu în data de luni, 17 mai a.c.
Pe toată perioada desfăşurării lucrărilor şi a închiderii temporare a circulaţiei rutiere publice pe acest sector, participanţii la trafic vor putea folosi următoarele trasee de ocolire:

• DN 1 – Huedin – DN 1R;

• DN 1 (intersecţie cu DJ 108C) – Mănăstireni – Râşca – DN 1R.

Accesul înspre localitatea Văleni se va realiza pe următoarele variante:

• dinspre DN 1R: (DJ 108C) – Călata – Văleni (5 kilometri);

• dinspre DN 1: (DJ 108C) – Mănăstireni – Văleni (9 kilometri).

6 aprilie 2021