Consiliul Judeţean va accesa bani europeni pentru modernizarea drumului ce duce spre o importantă zonă montană şi turistică

Consiliul Judeţean Cluj a aprobat luni, 31 august 2020, proiectul privind „Modernizarea DJ 103K km 9+435 – km 35+155 – etapa I Elaborarea documentaţiei tehnico-economice, pentru a fi depus spre finanţare în cadrul Programului Operaţional Asistenţă Tehnică 2014-2020.
     Proiectul vizează elaborarea documentaţiei tehnico – economică pentru modernizarea unui sector de drum în lungime de aproximativ 26 de kilometri care traversează localităţile Agârbiciu, Dângău Mare, Dângău Mic, Râşca şi Beliş.
     Preşedintele Consiliului Judeţean, Alin Tişe: „Modernizarea acestui drum are o importanţă aparte întrucât va contribui atât la dezvoltarea localităţilor pe care le traversează cât şi a acestei întregi zone turistice al cărei cel mai cunoscut obiectiv este staţiunea Beliş-Fântânele.”

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creşterea gradului de accesibilitate şi dezvoltarea economică a acestei zonei rurale cu un crescut potenţial turistic, situată în proximitatea reţelei europene de transport TEN-T. De asemenea, reabilitarea acestui traseu va facilita accesul transportatorilor dinspre drumurile naţionale înspre zona cuprinsă în proiect, constituind o alternativă viabilă, capabilă să contribuie la decongestionarea traficului auto pe anumite sectoare de drumuri naţionale.
     Valoarea totală estimată pentru elaborarea documentaţiei tehnico-economice este de 1.449.540 lei, din care 1.420.549,20 reprezintă suma nerambursabilă solicitată iar 28.990,80 lei contribuţia proprie a forului administrativ judeţean.
     În ceea ce priveşte finanţarea execuţiei propriu-zise a lucrărilor de reabilitare, intenţia Consiliului Judeţean Cluj este de a accesa fonduri europene prin intermediul Programului Operaţional Regional 2021-2027.

31 august 2020