Consiliul Judeţean va construi un nou pod în localitatea Jichişu de Jos, pe drumul judeţean 161D

Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, a semnat autorizaţia de construire în vederea executării lucrărilor de intervenţie în primă urgenţă care vizează construirea unui pod nou în localitatea clujeană Jichişu de Jos, pe drumul judeţean 161D, la pozţa kilometrică 2+555, peste valea Seacă.
     Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Vom construi un pod nou în Jichişu de Jos pentru ca locuitorii să aibă un acces facil la toate serviciile de care au nevoie. Siguranţa este extrem de importantă, atât în ceea ce priveşte traficul rutier şi conducătorii auto, cât şi pietonii care vor folosi acest pod”.
     Necesitatea de a demola podeţul existent şi de a construi un pod nou, pe acelaşi amplasament, este confirmată de nota tehnică realizată de experţi şi procesele verbale întocmite de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă Cluj privind constatarea şi evaluarea pagubelor produse în comuna Jichişu de Jos, în urma fenomenelor hidrometeorologice din vara anului curent. Podeţul pe grinzi prefabricate din beton armat, în lungime de 5 metri şi cu o lăţime de 4,5 metri, a suferit o serie de degradări semnificative, în special la nivelul structurii de rezistenţă a infrastructurii, dar şi la nivelul albiei cursului de apă, care afectează structura şi funcţionarea podeţului. În acest context, noul pod va fi construit cu un debuşeu corespunzător care să asigure scurgerea apelor în regim liber de scurgere, în depline condţi de siguranţă şi confort pentru circulaţia rutieră şi pietonală pe pod.

4 septembrie 2020