Consiliul Judeţean va construi un pod nou în centrul localităţii Mănăstireni

Consiliul Judeţean va construi un pod nou în centrul localităţii Mănăstireni

Consiliul Judeţean Cluj a demarat proiectarea unui nou pod ce urmează a fi construit în zona centrală a localităţii Mânăstireni, la intersecţia drumurilor judeţene 103L şi 108C. În perioada imediat următoare vor fi scoase la licitaţie lucrările de construire a acestuia.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „În materie de drumuri judeţene am trecut la un alt nivel. În contextul în care suntem extrem de aproape de finalizarea reabilitării drumurilor judeţene, cu asfaltare, e important ca şi infrastructura adiacentă acestora să fie la acelaşi nivel de siguranţă şi confort – poduri, podeţe, accese la proprietăţi etc. Podul din Mănăstireni va fi construit conform celor mai noi tehnologii şi va putea fi tranzitat în deplină siguranţă, atât de către localnici cât şi de turişti sau de ceilalţi participanţi la trafic.”

Actualul pod care traversează râul Căpuş este realizat din grinzi prefabricate din beton armat care au suferit în timp o serie de degradări semnificative. În acest context, expertiza efectuată a indicat faptul că soluţia optimă este aceea a construirii unui nou pod, în locul reabilitării celui existent.
În acest context, prin edificarea unui nou pod se va asigura atât o creştere a siguranţei în exploatare, cât şi o îmbunătăţire a accesului către obiectivele economice, turistice şi social-culturale din zonă, respectiv către terenurile agricole ale locuitorilor din Mănăstireni şi nu numai.
Investţa este finanţată, în totalitate, din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Cluj.

24 noiembrie 2020