Consiliul Județean va crește, cu bani europeni, eficiența energetică a clădirii Școlii Gimnaziale Speciale – C.R.D.E.I.I.

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Consiliul Județean Cluj a atribuit și semnat contractul privind lucrările de construcții și instalații în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice în clădirea Școlii Gimnaziale Speciale – Centru de Resurse și Documentare privind Educația Incluzivă/Integrată”. Aflată sub autoritatea forului administrativ județean, unitatea de învățământ special este situată pe strada București, la numărul 32.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Mă bucură faptul că putem asigura elevilor cu cerințe educaționale speciale, cu ajutorul banilor europeni, condiții optime de studiu. Beneficiile acestei investiții vor consta atât în îmbunătățirea condițiilor de derulare a procesului instructiv-educativ cât și în scăderea cheltuielilor de funcționare a școlii.”

Finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, proiectul are o valoare de 6.255.506 lei fără TVA. Obiectivul general al acestuia vizează îmbunătățirea confortului termic și reducerea consumurilor anuale de energie primară și, implicit, a cheltuielilor cu combustibili.
Termenul de execuție a lucrărilor este de maxim 24 de luni de la data emiterii ordinului de începere.

26 iulie 2021