Consiliul Judeţean va reabilita conacul care găzduieşte Centrul de zi pentru vârstnici din Luna de Jos

Consiliul Judeţean Cluj a emis certificatul de urbanism necesar în vederea autorizării lucrărilor de modernizare a corpului de clădire cu destinaţia Centru de zi amplasat în satul Luna de Jos din comuna Dăbâca.
Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj:Scopul investţilor pe care le vom derula este de a îmbunătăţi atât condţile de găzduire, recuperare şi asistenţă medicală oferite acestor seniori cât şi de a asigura un climat optim pentru realizarea de către personalul angajat a activităţilor specifice”.
Imobilul-conac în care îşi desfăşoară activitatea Centrul de zi pentru îngrijirea persoanelor vârstnice din satul Luna de Jos este unul foarte vechi, fiind construit în secolul al XVII-lea.
Din cauza faptului că imobilul, cu o suprafaţă construită de peste 655 mp, nu a beneficiat în ultimii ani de investţi majore, Consiliul Judeţean Cluj a luat decizia reabilitării acestuia. Astfel, conform proiectului tehnic, vor fi refăcute, de la zero, finisajele interioare, va fi înlocuită întreaga tâmplărie şi vor fi schimbate toate reţelele de instalaţii. De asemenea, în vederea conformării la normativele în vigoare referitoare la securitatea la incendiu, vor fi montate instalaţiile necesare semnalizării şi detecţiei împotriva incendiilor.
În valoare totală de 1.187.848 lei, investţa va fi finanţată integral din bugetul Consiliului Judeţean Cluj.
Centrul de îngrijire şi asistenţă Luna de Jos este unul din cele 13 unităţi rezidenţiale şi de zi pentru adulţi aflate în subordinea Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Cluj. În cele trei clădiri ale unităţii sunt găzduţ cca. 85 de beneficiari cu diverse dizabilităţi fizice sau  mentale.

19 aprilie 2021