Consiliul Judeţean va reconstrui podul din satul Văleni, comuna Călăţele

Consiliul Judeţean va reconstrui podul din satul Văleni, comuna Călăţele

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat licitaţia pentru proiectarea şi execuţia unui nou pod, amplasat pe drumul judeţean 108C, la km 40+700, în localitatea Văleni, comuna Călăţele.

Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „Este un nou demers din programul mult mai amplu prin care ne propunem ca toate podurile situate pe drumurile judeţene să ofere condţi optime de siguranţă şi confort pentru participanţii la trafic. Nu ne vom opri aici, în prezent pregătim licitaţiile pentru alte patru poduri amplasate pe drumuri judeţene”.

Actualul pod, care traversează Valea Valcău din satul Văleni, se află într-o avansată stare de degradare ca urmare a fenomenelor hidrometeorologice extreme înregistrate în vara acestui an. În urma ploilor abundente şi deosebit de violente podul a suferit o serie de degradări semnificative, astfel încât expertiza tehnică efectuată a stabilit necesitatea construirii, de la zero, a unui nou pod, capabil să asigure condţile corespunzătoare de siguranţă şi confort pentru circulaţia rutieră şi pietonală pe acest drum judeţean.
Valoarea estimată a investţei este de 1.250.000 de lei, finanţarea fiind asigurată din bugetul propriu al Consiliului Judeţean Cluj.
Lucrările de construire vor dura maxim 125 de zile de la emiterea ordinului de începere.

15 decembrie 2020