Delegaţie din Republica Moldova în vizită la Consiliul Judeţean Cluj

Delegaţie din Republica Moldova în vizită la Consiliul Judeţean Cluj

Vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Vákár István, a primit vizita unei delegaţii administrative şi educaţionale din raionul Floreşti, Republica Moldova, condusă de domnul Vladimir Gutium, vicepreşedintele raionului.
     Întâlnirea derulată la sediul forului administrativ judeţean a avut drept scop cunoaşterea reciprocă, dezvoltarea relaţiilor de cooperare bilaterală, impulsionarea schimburilor comerciale dintre cele două părţi, precum şi identificarea unor domenii de interes în care se pot dezvolta proiecte avantajoase.
     În cadrul discuţiilor purtate cu delegaţia din Republica Moldova, domnul vicepreşedinte Vákár István le-a prezentat oaspeţilor moldoveni potenţialul economic şi investiţional al judeţului Cluj, instituţiile care funcţionează în subordinea Consiliului Judeţean, precum şi numeroasele posibilităţi de recreere şi petrecere a timpului liber. Nu în ultimul rând, membrilor delegaţiei li s-a făcut o prezentare succintă atât a municipiului, cât şi a judeţului Cluj.
     Totodată, din dorinţa de a evidenţia oportunităţile pe care judeţul Cluj le poate oferi în special pentru tineri, o atenţie aparte a fost acordată componentei educaţionale, Clujul găzduind cel de-al doilea centru universitar al ţării, cu nu mai puţin de 12 universităţi de stat şi private în care îşi desăvârşesc studiile peste 100.000 de studenţi. În acest context, vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Vákár István, i-a asigurat pe tinerii moldoveni de întregul sprijin al Consiliului Judeţean şi deplina deschidere pentru materializarea inţativelor formulate.
     La rândul lor, oaspeţii moldoveni şi-au exprimat dorinţa ca autorităţile clujene şi cele din raionul Floreşti să deruleze proiecte comune, fiind subliniată necesitatea aprofundării relaţiilor de cooperare dintre România şi Republica Moldova, cu accent pe dezvoltarea relaţiilor culturale, de tineret dar şi a celor economice.
     Aflaţi pentru prima oară în Cluj-Napoca şi dorind să vadă cât mai mult din tot ceea ce Clujul are mai bun şi mai frumos de oferit, membrii delegaţiei moldovene au beneficiat de un tur ghidat în municipiu, au vizitat stadionul Cluj Arena, Cheile Turzii şi Salina Turda, precum şi zona de munte a judeţului.

24 iulie 2019