Demersuri ale Consiliului Judeţean pentru realizarea drumului de acces spre viitorul Parc Industrial TETAROM V

Demersuri ale Consiliului Judeţean pentru realizarea drumului de acces spre viitorul Parc  Industrial TETAROM V

Consiliul Judeţean Cluj a desemnat câştigătorul licitaţiei pentru contractarea serviciilor de elaborare a documentaţiei tehnico-economice şi a asistenţei tehnice în vederea realizării drumului de acces spre Parcul Industrial TETAROM V.
     Firma câştigătoare a licitaţiei este DP CONS SRL, valoarea contractului fiind de 898.000 lei, fără TVA.
     Licitaţia a fost organizată întrucât, în vederea realizării infrastructurii de acces spre viitorul Parc Industrial Tetarom V, este necesară realizarea unei conexiuni între Drumul Naţional DN 15 şi parc, respectiv a unei conexiuni cu Autostrada A3 – Braşov – Târgu-Mureş – Cluj – Oradea. În concret, drumul de legătură va avea o lungime de cca. 2,25 km, cu un pod de cca. 200 de metri peste râul Arieş, la care se adaugă bretelele de acces la autostrada A3.
     Realizarea obiectivului de investţi drum de acces în Parcul Industrial TETAROM V, pentru care au fost contractate serviciile de elaborare a documentaţiilor tehnico-economice şi asistenţă tehnică, respectiv studiul de fezabilitate, documentaţie pentru autorizarea executării lucrărilor, documentaţie tehnică de execuţie şi asistenţă tehnică aferentă, este finanţată din bugetul Consiliului Judeţean Cluj.

*       *

Prin Hotărârea Consiliului Judeţean Cluj nr.172/2018 a fost aprobat un contract de asociere între Judeţul Cluj, Municipiul Câmpia Turzii şi Comuna Luna, în vederea realizării Parcului Industrial Tetarom V din Luna, pe o suprafaţă de aproximativ 115 hectare.
     Decizia realizării unui nou parc industrial în partea sudică a judeţului Cluj a fost luată atât ca urmare a interesului ridicat al investitorilor pentru inţerea sau dezvoltarea de afaceri în zonă cât, mai ales, a dorinţei Consiliului Judeţean de a impulsiona dezvoltarea acestei regiuni şi de a oferi locuitorilor din municipiile Turda şi Câmpia Turzii precum şi celor din localităţile limitrofe posibilitatea obţinerii unui loc de muncă, cu toate avantajele ce decurg de aici.
     Obiectivele urmărite de Consiliul Judeţean prin edificarea Tetarom V, respectiv stimularea investţilor, sprijinirea cercetării ştiinţifice şi tehnologice, impulsionarea dezvoltării regionale, dezvoltarea întreprinderilor mici şi mijlocii, vor contribui esenţial la transformarea zonei sudice a judeţului într-un important pol de creştere.

10 septembrie 2019