Destinaţia Cluj, o prezenţă remarcată la Târgul de Turism de la Madrid!

Destinaţia Cluj, o prezenţă remarcată la Târgul de Turism de la Madrid!

Consiliul Judeţean Cluj a participat, în perioada 22-26 ianuarie 2020, la cea de-a 40-a edţe a Târgului de Turism Internaţional FITUR de la Madrid, unul dintre cele mai importante evenimente de la nivel mondial, de tip mixt, business to business. De un real succes, evenimentul a înregistrat un record absolut, de peste 255.000 de vizitatori, participarea internaţională fiind de cca. 56%.
     Delegaţia clujeană formată din angajaţi ai Centrului Naţional de Informare şi Promovare Turistică (CNIPT) din cadrul Consiliului Judeţean a promovat în cadrul târgului patrimoniul şi oferta de servicii turistice ale judeţului Cluj, alături de alţi 918 expozanţi şi profesionişti din domeniu provenţ din 165 de ţări şi regiuni.
     Oferta turistică a judeţului a fost promovată prin intermediul unei game variate de materiale cu rol în evidenţierea turismului cultural, balnear, ecumenic, de agrement şi de weekend. Vizitatorii standului au fost interesaţi cu precădere de atracţiile naturale din judeţ, în special Salina Turda, de tradţile şi obiceiurile gastronomice specifice zonei Clujului, zonele montane şi parcurile pentru drumeţii precum şi de numeroase alte aspecte legate de Transilvania şi patrimoniul istoric, cultural şi turistic al acesteia.
     În cele cinci zile ale evenimentului, numeroşilor vizitatori prezenţi la stand le-au fost oferite materiale de promovare a celor mai reprezentative obiective şi atracţii turistice ale judeţului. Totodată, au fost puse la dispozţa vizitatorilor materiale referitoare la opţiunile de cazare disponibile precum şi cu privire la atracţiile turistice, atât din municipiul Cluj-Napoca, cât şi din judeţ, grupate pe categorii tematice: Muzee, Atracţii naturale, Drumul Sării, Biserici şi Mănăstiri, Palate şi Castele, Circuite de o zi cu plecare din municipiul Cluj-Napoca.

27 ianuarie 2020