Dezbaterea publică a Regulamentului de salubrizare a judeţului Cluj

Dezbaterea publică a Regulamentului de salubrizare a judeţului Cluj

În contextul apropierii finalizării proiectului cu finanţare europeană „Sistem de Management Integrat al Deşeurilor în judeţul Cluj”, Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Eco-Metropolitan Cluj, structură asociativă ce reuneşte toate unităţile administrativ-teritoriale din judeţ, invită publicul interesat să participe la dezbaterea publică organizată cu prilejul discutării formei finale a Regulamentului Serviciului de salubrizare a judeţului Cluj, respectiv a indicatorilor de performanţă aferenţi.
    Evenimentul cu participare publică, deschisă, va avea loc la sediul Consiliului Judeţean Cluj – Calea Dorobanţilor, nr.106, Cluj-Napoca, în ziua de miercuri, 10 aprilie 2019, începând cu ora 16.00.
    Cei interesaţi vor putea formula propuneri concrete de îmbunătăţire şi/sau modificare a actualei forme a regulamentului, document ce poate fi consulat atât online, accesând link-ul http://www.ecometropolitancluj.ro/DepartmentFileHandler/0/0/regulament-de-salubrizare-cu-indicatorii-de-performanta-489.pdf, cât şi fizic, la sediul oricăreia din cele 81 de primării din judeţ, respectiv la sediul ADI Eco-Metropolitan Cluj – B-dul 21 Decembrie 1989, nr. 108, Cluj-Napoca.
    După elaborarea formei finale a Regulamentului Serviciului de salubrizare al Judeţului Cluj şi a indicatorilor de performanţă aferenţi, respectiv a aprobării acestora de către toate cele 81 de unităţi administrativ-teritoriale din judeţ, documentaţia de atribuire a contractului de delegare a gestiunii serviciului public de colectare, transport şi transfer al deşeurilor va fi încărcată pe platforma publică de achizţi publice-SICAP.

*       *

Regulamentul de salubrizare este parte componentă a procesului de colectare, transport şi transfer al deşeurilor municipale şi deşeurilor stradale, serviciu care va fi înfiinţat şi organizat pentru satisfacerea nevoilor populaţiei, ale instituţiilor publice şi ale operatorilor economici de pe teritoriul judeţului Cluj.
     Acesta priveşte, în special, modul în care se face măsurarea, facturarea şi încasarea contravalorii serviciilor efectuate, menţinerea unei bune relaţii între operator şi utilizator, soluţionarea rapidă şi obiectivă a reclamaţiilor utilizatorilor, precum şi asigurarea unei calităţi cât mai ridicate pentru serviciile efectuate conform prevederilor contractuale asumate.
     De asemenea, indicatorii de performanţă şi de evaluare stabilesc condţile ce trebuie respectate pentru asigurarea corespunzătoare a viitorului serviciu de salubrizare a localităţilor, aici intrând capacitatea operatorilor de a asigura continuitatea acestuia, adaptarea la cerinţele utilizatorilor, excluderea oricărei discriminări, respectarea reglementărilor specifice din domeniul protecţiei mediului şi al sănătăţii populaţiei, etc.

9 aprilie 2019