Evenimente tradţonale la sfârşitul săptămânii, la Gădălin şi Nadăşu

Evenimente tradţonale la sfârşitul săptămânii, la Gădălin şi Nadăşu

La sfârşitul acestei săptămâni, locuitorii din două comune clujene vor avea parte de evenimente culturale tradţonale, organizate de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj, instituţie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, în parteneriat cu primăriile, consiliile locale, parohiile şi alte asociaţii.
     Astfel, sâmbătă, 20 iulie 2019, la Gădălin, are loc Sărbătoarea Portului Popular, manifestare ajunsă la cea de-a VI -a edţe, organizată de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cluj şi Parohia Ortodoxă Gădălin, în colaborare cu Primăria şi Consiliul Local al Comunei Jucu şi Asociaţia Culturală „Clusium”. Evenimentul va debuta la ora 10:00 cu Sfânta Liturghie, oficiată în biserica din localitate. Potrivit programului, la ora 12:00 se va desfăşura Parada Portului Popular, urmată de discursuri şi va continua cu un spectacol de muzică şi dansuri tradţonale, susţinut de Asamblurile folclorice „Jucul Someşan” şi „Codrişorul” din Bonţida. De asemenea, pe scenă vor evolua interpreţii: Laria Gurzău, Roxana Pop, Ramona Burcă, Raluca Goia, Răzvan Colcer, Ana Crişan, Dolfina Aştilean, Flavius Pop, Grupul Folcloric „Zestrea Ardealului” (coordonatori Marina şi Dorin Simionescu), Florian Roşan şi Amalia Chiper Iurian. Spectacolul va fi prezentat de Maria Golban Şomlea.
     Şi locuitorii din Nădaşu vor avea parte duminică, 21 iulie 2019, de un eveniment tradţonal. Este vorba despre „Sărbătoarea Fiii Satului”, manifestare aflată la cea de-a IV-a edţe, care va debuta la ora 10:00 cu Sfânta Liturghie. Apoi, de la ora 14:00, în organizarea C.J.C.P.C.T. Cluj, împreună cu Parohia Ortodoxă Nadăşu şi Primăria Izvoru Crişului, va avea loc un spectacol de muzică populară la care participă Ansamblul folcloric „Junii Vlădesei” din Huedin şi Ansamblul de jocuri şi obiceiuri „Moştenirea”, care funcţioneză în cadrul Colegiului Studenţesc de Performanţă Academică a Universităţii „Babeş-Bolyai”. Totodată, vor evolua interpreţii: Denisa Pop, Ioana Budae, Bianca Moca, Iulia Merca, Florin Bota, Adriana Urs şi Sava Negrean-Brudaşcu.

19 iulie 2019