Festival-concurs de Obiceiuri şi Tradţi „“”Junii Satului”, în comuna clujeană Măguri-Răcătău

Ref.: Festival-concurs de Obiceiuri şi Tradţi –„Junii Satului”, în comuna clujeană Măguri-Răcătău

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradţonale Cluj, instituţie de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, în parteneriat cu Primăria şi Consiliul Local Măguri-Răcătău şi Asociaţia „De la lume adunate şi-napoi la lume date”, organizează sâmbătă şi duminică, 8, respectiv 9 decembrie 2018, cea de-a doua edţe a Festivalului – concurs de Obiceiuri şi Tradţi –„Junii Satului”, în comuna clujeană Măguri-Răcătău.
     Festivalul urmăreşte redescoperirea valorilor tradţonale, a obiceiurilor de iarnă autentice locale, promovarea şi orientarea acestora spre tânăra generaţie.
     Sâmbătă, 8 decembrie, în prima zi a evenimentului, de la ora 13.00, vor evolua copiii cu vârsta între 6 şi 14 ani, iar duminică, a doua zi, de la aceeaşi oră, vor urca pe scena Căminului Cultural din Măguri-Răcătău adolescenţii şi adulţii. Cu toţii vor prezenta obiceiuri şi tradţi de iarnă, precum: ceata feciorilor, colinda la gazdă, oraţii, etc.
     Un juriu de specialitate va aprecia autenticitatea şi valoarea obiceiurilor şi tradţilor prezentate în concurs de către participanţi şi va acorda premii. Festivitatea de premiere se va desfăşura în fiecare zi şi va fi precedată de spectacolul prezentat de invitaţii în festival: „Căiuţii albaştri” din Hlipiceni, judeţul Botoşani, Mariana Morcan, Anda Mariş, Elisabeta Guzu, care va şi modera întregul eveniment şi Ansamblul „Cununa Munţilor” din Măguri Răcătău.
     Întâlnit cu preponderenţă în zona montană a judeţului Cluj, obiceiul cetei de colindători, numiţi „Juni”, se mai păstrează la Măguri-Răcătău şi în alte sate din zonă deşi, în vechime, aria lui de răspândire a fost mult mai mare. Numărul tinerilor care alcătuiesc ceata este diferit de la sat la sat, aşa după cum şi numărul cetelor diferă după mărimea satelor. Conducătorul cetei, numit taroste sau grăitor, este ales după mai multe criterii, printre care experienţa şi abilităţile de conducător. Acesta are rolul de a veghea la buna comportare a tinerilor din ceată pe toată perioada sărbătorilor, de a organiza repetiţiile pentru colinde, să vorbească în numele cetei, să „grăiască” sau să „alduiască” colacul şi să organizeze jocul.

4 decembrie 2018