Festivalul Naţional de Poezie ,,Octavian Goga” „“ edţa a XXXIV-a

Ref.: Festivalul Naţional de Poezie ,,Octavian Goga” – edţa a XXXIV-a

Muzeul Memorial ,,Octavian Goga“, instituţie publică de cultură aflată sub autoritatea Consiliului Judeţean, alături de Şcoala Populară de Arte ,,Tudor Jarda” Cluj, în colaborare cu Direcţia Judeţeană pentru Cultură şi Uniunea Scriitorilor – Filiala Cluj organizează duminică, 25 noiembrie 2018, începând cu ora 13.00, la sediul muzeului din Ciucea, cea de-a XXXIV-a ediţie a Festivalului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga”.
     Devenită un adevărat brand al instituţiei muzeale, edţa din acest an a manifestării culturale va fi dedicată celebrării Centenarului Marii Uniri şi omagierii ,,poetului pătimirii noastre” Octavian Goga, care şi-a dedicat viaţa şi opera apărării drepturilor românilor din Transilvania şi a militat activ în favoarea intrării României în Primul Război Mondial alături de puterile Antantei, a eliberării provinciilor româneşti aflate sub ocupaţie străină şi a desăvârşirii unităţii statale.
     Programul va debuta cu premierea de către Muzeul Memorial ,,Octavian Goga” a câştigătorilor edţei din acest an a Concursului Naţional de Poezie ,,Octavian Goga”, prin acordarea de premii constând în publicaţii şi obiecte promoţionale ale muzeului.
     Festivitatea de premiere va fi urmată de un program artistic şi poetic dedicat celebrării Centenarului Marii Uniri, program susţinut de experţi şi cursanţi ai Şcolii Populare de Arte ,,Tudor Jarda” Cluj, prieteni şi colaboratori consacraţi ai Muzeului Memorial ,,Octavian Goga”.
     Programul se va încheia cu vernisarea expozţei ,,Eroii noştri”, expozţe închinată memoriei înaintaşilor care au luptat în Primul Război Mondial şi celor care au participat la înfăptuirea Marii Uniri.
     Toţi cei interesaţi sunt aşteptaţi, cu drag, să sărbătorească împreună împlinirea unui secol de la desăvârşirea unităţii naţionale şi, în acelaşi timp, să omagieze memoria celor care au contribuit la înfăptuirea acestui deziderat al neamului românesc!

20 noiembrie 2018