Finalizare proiect „Creșterea eficienței energetice a clădirilor cantină și internat din cadrul Liceului Tehnologic Special SAMUS“

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Data: septembrie 2021

Finalizare proiect

Unitatea Administrativ-Teritorială Județul Cluj anunță finalizarea proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor cantină și internat din cadrul Liceului Tehnologic Special SAMUS“, Cod SMIS 114513. Proiectul a fost finanțat în cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020 prin Fondul European de Dezvoltare Regională.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea eficienței energetice a clădirilor cantină și internat din cadrul Liceului Tehnologic Special SAMUS.

Valoarea totală a proiectului este de 7.166.879,15 Lei.

Valoarea totală eligibilă este de 2.161.287,51 Lei din care:

• 837.094,38 Lei finanțare nerambursabilă din Fondul European de Dezvoltare Regională (85 %)

• 967,38 Lei finanțare nerambursabilă din bugetul național (13 %)

• 225,75 Lei cofinanțare din bugetul Județului Cluj (2 %)

Valoarea totală neeligibilă este de 5.005.591,64 Lei și a fost suportată din bugetul Județului Cluj.

Beneficiarii direcți ai proiectului sunt tinerii cu nevoi speciale care își desfășoară activitățile didactice, alături de personalul didactic cu predare, didactic auxiliar și cel nedidactic (administrativ) din cadrul liceului.

Reabilitarea termică a clădirilor cantină și internat din cadrul Liceului Tehnologic Special SAMUS va conduce la îmbunătățirea parametrilor relevanți privind eficiența energetică (consumul anual de energie primară atât din surse neregenerabile cât și regenerabile, nivelul anual specific al gazelor cu efect de seră), având un impact pozitiv asupra bunăstării generale prin utilizarea eficientă a resurselor și reducerea proceselor poluatoare.

Perioada de implementare a proiectului este de 70 luni, respectiv între data de 01.12.2015 și data de 30.09.2021.

Date de contact:
ALIN TIȘE
PREȘEDINTELE CONSILIULUI JUDEȚEAN CLUJ
Tel: 0372/640030
E-mail: cjc@cjcluj.ro

Investim în viitorul tău! Proiect cofinanțat din Fondul European
de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Regional 2014-2020

www.inforegio.ro    |    facebook.com/inforegio.ro
Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene sau a Guvernului României