Finalizare proiect ”Județul Cluj -SMART TERRITORY-”

Unitatea Administrativ – Teritorială Județul Cluj, în calitate de Beneficiar, anunuță finalizarea proiectului ”Județul Cluj -SMART TERRITORY-”, cod SMIS 126214. Proiectul a fost finanțat în cadrul Programului Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020, Axa prioritară 2 Administrație publică și sistem judiciar accesibile şi transparente, Obiectiv Specific 2.1: Introducerea de sisteme și standarde comune în administrația publică locală ce optimizează procesele orientate către beneficiari în concordanță cu SCAP.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă Creșterea calității serviciilor furnizate cetațenilor județului Cluj, în contextul unui management performant la nivelul UAT Județul Cluj.

Obiective specifice:

1. Îmbunatățirea procesului decizional și al planificării strategice la nivelul UAT Județul Cluj prin introducerea unui sistem de planificare teritoriala integrata.
  2. Facilitarea accesului la servicii online pentru cetațenii județului Cluj prin introducerea unor sisteme de simplificare a procedurilor administrative din perspectiva back-office.

Valoarea totală a proiectului este de 3.901.772,00 lei.

Valoarea totală eligibilă este de 3.901.772,00 lei din care:

• 3.316.506,20 lei finanţare nerambursabilă din Fondul Social European (85%),
  • 507.230,36 lei finanţare nerambursabilă din bugetul naţional (13%),
  • 78.035,44 lei cofinanţare eligibilă de la Consiliul Judeţean Cluj (2%).

Rezultate estimate

• 1 Aplicație Atlas Teritorial dezvoltată și implementată la nivelul UAT Județul Cluj
  • 1 Aplicație Ghiseu unic pentru cetățeni dezvoltată și implementată la nivelul UAT Județul Cluj
  • 1 Arhivă digitalizată la nivelul UAT Județul Cluj

Perioada de implementare a proiectului: 11.02.2019 – 29.12.2023.

Comunicat de Presa finalizare proiect ”Județul Cluj -SMART TERRITORY”