Finalizarea lucrărilor de demolare pe terenul destinat realizării Spitalului Regional de Urgenţă

Consiliul Judeţean Cluj a finalizat lucrările de demolare ale clădirilor de pe terenul în suprafaţă de 14,4 hectare pe care l-a predat Ministerului Sănătăţii în vederea construirii Spitalului Regional de Urgenţă Cluj.

Solicităm Guvernului să demareze în regim de urgenţă realizarea Studiului de Fezabilitate şi a Proiectului Tehnic pentru Spitalul Regional de Urgenţă Cluj şi să înceapă lucrările de construcţie.

Constatăm cu regret că Guvernul nu a finalizat încă Studiul de Fezabilitate pentru Spitalul Regional de Urgenţă Cluj.

În acest exercţu financiar, 2014-2020, nu este prevăzută nicio finanţare pentru acest obiectiv de maxim interes pentru întreaga Regiune de Nord-Vest a ţării.

PREŞEDINTELE CONSILIULUI JUDEŢEAN

ALIN TIŞE