Finanţări nerambursabile de peste o jumătate de milion de euro, câştigate de Muzeul Etnografic

Muzeul Etnografic al Transilvaniei, instituţie de cultură care funcţionează sub autoritatea Consiliului Judeţean Cluj, a câştigat recent două noi proiecte cu finanţare nerambursabilă din Granturile SEE 2014-2021: Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor. Valorificarea unui monument de arhitectură din secolul al XVIII-lea prin intermediul realităţii virtuale” şi „Tehnici inovative în valorificarea patrimoniului cultural. Icoanele de pe Valea Sebeşului din colecţia Muzeului Etnografic al Transilvaniei”.
     În valoare de cca. 260.000 de euro, proiectele vizează susţinerea expozţilor inovative cu bunuri culturale mobile restaurate. Cele două proiecte au fost depuse de Muzeul Etnografic al Transilvaniei în parteneriat cu Universitatea Tehnică Cluj-Napoca şi NUDA AS din Bergen, Norvegia.
     Totodată, în cursul lunii septembrie a.c., Muzeul Etnografic a obţinut o finanţare de 246.457 de euro pentru proiectul de parteneriat strategic cu beneficiari multipli „Towards a Multisensory and Inclusive Museum for Individuals with Sensory Disabilities” („Către un muzeu multisenzorial şi incluziv pentru persoanele cu dizabilităţi senzoriale”), în cadrul programului Erasmus+.
     Valoarea însumată a celor trei proiecte este de 506.456,15 euro.

*      *

Proiectul „Biserica lui Horea – un patrimoniu pentru viitor. Valorificarea unui monument de arhitectură din secolul al XVIII-lea prin intermediul realităţii virtuale” îşi propune să utilizeze tehnicile inovative din domeniul realităţii virtuale pentru explorarea completă a picturii, structurii şi tehnicilor de construcţie, precum şi pentru organizarea unei expozţi inovative în care va fi relevat inventarul original al monumentului. De asemenea, acesta vizează şi restaurarea şi conservarea, în vederea expunerii, a 54 de bunuri culturale mobile legate de istoria obiectivului. Proiectul are caracter inovator şi valoare de model prin promovarea unui obiectiv definitoriu pentru patrimoniul cultural al României, modelele 3D realizate în cadrul proiectului având un grad ridicat de detaliere pentru a oferi o experienţă completă vizitatorului în mediu virtual.
     În ceea ce priveşte proiectul, „Tehnici inovative în valorificarea patrimoniului cultural. Icoanele de pe Valea Sebeşului din colecţia Muzeului Etnografic al Transilvaniei”, aceasta urmăreşte punerea în valoare a icoanelor pe sticlă din Valea Sebeşului prin utilizarea tehnicilor inovative din domeniul realităţii virtuale, pentru explorarea completă a picturii şi realizarea unor expozţi virtuale, prin restaurare virtuală. Caracterul inovator al proiectului este dat de folosirea tehnologiei digitale în documentarea icoanelor tradţonale, elemente de referinţă pentru patrimoniul cultural al României. Imaginile realizate prin intermediul acestuia vor avea un înalt grad de detaliere, corespunzătoare exigenţelor tot mai mari ale publicului vizitator de expozţi virtuale şi vor asigura, în acelaşi timp, prin aplicaţiile şi tehnologiile achizţonate, un înalt grad de interactivitate.
     Proiectul de parteneriat strategic cu beneficiari multipli „Towards a Multisensory and Inclusive Museum for Individuals with Sensory Disabilities”, declarat câştigător în cadrul programului Erasmus+, în parteneriat cu nouă instituţii şi organizaţii din România, Ungaria, Turcia, Grecia şi Bosnia-Herţegovina urmăreşte înlăturarea barierelor care împiedică accesul în muzee al vizitatorilor cu deficienţe de vedere şi de auz, crearea unor oportunităţi educaţionale, culturale şi sociale pentru persoanele defavorizate şi promovarea celor mai bune practici şi orientări pentru dezvoltarea unor muzee accesibile şi incluzive pentru această categorie de vizitatori.

18 octombrie 2019