Fonduri europene nerambursabile de peste 4 milioane de lei pentru achizţonarea a nu mai puţin de 18 echipamente medicale

Consiliul Judeţean Cluj a câştigat un nou proiect cu finanţare europeană nerambursabilă ce vizează dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Pneumoftiziologie „Leon Daniello”, unitate sanitară care funcţionează în subordinea forului administrativ judeţean.
     Investţa presupune dotarea spitalului cu aparatură medicală de înaltă performanţă în scopul creşterii calităţii actului medical şi asigurării unui diagnostic şi tratament de înaltă calitate.
     Preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe, consideră că atragerea acestor bani europeni este mai mult decât oportună întrucât realizarea unui act medical de calitate necesită existenţa unor aparate şi echipamente ultraperformante, capabile să contribuie la profilaxia şi tratarea pacienţilor. În plus, după cum a fost declarat, anul 2019 este Anul Sănătăţii la nivelul Consiliului Judeţean Cluj, iar investţile în infrastructura medicală reprezintă prioritatea absolută.
     Concret, cele 18 echipamente pe care Consiliul Judeţean le va achizţona pentru a dezvolta şi diversifica activitatea ambulatoriului sunt: un aparat de radiologie digitală, un ecovideobronhoscop, două videobronhoscoape, un bodypletismograf şi un aparat destinat ergospirometriei. Totodată, instituţia spitalicească va beneficia şi de un turn de laparoscopie (toracoscopie), două lămpi scialitice cu doi satelţ destinate sălilor de operaţie, o masă de operaţie mobilă electromecanică seria 5000, doi analizori de gaze şi ioni şi şase monitoare funcţii vitale.
     Necesitatea acestor aparaturi este justificată de faptul că, în prezent, ambulatoriul Spitalului de Pneumoftiziologie nu dispune de bodypletismograful necesar pentru diagnosticarea completă a pacienţilor cu boli respiratorii restrictive, de ergospirometrul util în diagnosticarea afecţiunilor de dinamică respiratorie induse de efort, instituţiei spitaliceşti lipsindu-i şi analizorii de gaze şi ioni, necesari pentru a efectua o analiză sanguină a gazelor la nivel arterial. În ceea ce priveşte celelalte echipamente, investţa este mai mult decât necesară întrucât cele existente sunt insuficiente, vechi, uzate şi nu mai sunt la fel de eficiente din punct de vedere tehnic.
     Finanţat în cadrul Programului Operaţional Regional 2014-2020, Axa prioritară 8 – Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale, Obiectivul Specific 8.1 – Creşterea accesibilităţii serviciilor de sănătate, comunitare şi a celor de nivel secundar, în special pentru zonele sărace şi izolate „Operaţiunea A – Ambulatorii”, proiectul are o valoare totală de 4.231.759 de lei, din care 4.147.123,82 lei reprezintă asistenţa financiară nerambursabilă solicitată, iar contribuţia proprie a Consiliului Judeţean Cluj este de 84.635,18 lei.

28 mai 2019