Hotelul Univers T*** va beneficia de un amplu proces de modernizare

Hotelul Univers T*** va beneficia de un amplu proces de modernizare

Complexul Hotelier Univers T***, societate comercială în cadrul căreia Consiliul Judeţean Cluj deţine calitatea de acţionar unic, demarează, începând cu luna iulie 2019, un amplu proces de modernizare, la cele mai înalte standarde, a celor 58 de camere duble, matrimoniale şi apartamente, dar şi a spaţiilor comune şi de acces.
     Necesitatea renovării şi modernizării spaţiilor de cazare este justificată de faptul că, în ultimii ani, concurenţa din domeniul hotelier a devenit tot mai acerbă, pe o piaţă extrem de dinamică şi atractivă, clienţii devenind, la rândul lor, tot mai pretenţioşi din acest punct de vedere.
     Astfel, din dorinţa creşterii atractivităţii şi a competitivităţii pe piaţă a hotelului, dar şi pentru că ultima acţiune de renovare a camerelor s-a realizat în urmă cu peste opt ani,  Consiliul Judeţean Cluj, în calitate de acţionar unic, împreună cu echipa de conducere a Complexului Hotelier Univers T***, a hotărât demararea unei ample investţi de îmbunătăţire a esteticii şi funcţionalităţii spaţiilor de cazare.
     Lucrările de renovare-modernizare a camerelor vor debuta în cursul lunii iulie a.c., etapizat, pe o perioadă estimată de şase luni, astfel încât să nu fie perturbată activitatea în ansamblul complexului. Devizul total al acestor lucrări este de 2.253.616,89 lei, bani ce vor fi asiguraţi atât din creditul bancar contractat de Univers T*** în anul 2014, cât şi din sursele proprii ale hotelului care provin din profitul realizat în anii anteriori.
     Reamintim în acest context faptul că, din creditul aprobat şi garantat de Consiliul Judeţean Cluj, în valoare totală de 8.703.753 de lei, Complexul hotelier situat în vecinătatea lacului din cartierul Gheorgheni a reuşit să demareze până în acest moment două investţi majore, respectiv amenajarea cabanei proprii din localitatea Călăţele Pădure, deja finalizată şi modernizarea amfiteatrului şi a sălii de evenimente, lucrări aflate în curs de finalizare.
     Totodată, numai în anul 2018  Univers „T” a găzduit aproximativ 1.200 de evenimente private, familiale, corporate şi de business, care au cumulat aproximativ 45.500 de participanţi. De asemenea, anul trecut, Hotelul Univers „T” a vândut un număr de 14.886 camere, cazând 21.683 de clienţi, numărul mare al acestora fiind determinat în special de politica de preţuri implementată, mergându-se în principal pe varianta preţurilor medii de pe piaţă, raportul calitate-preţ fiind unul deosebit de avantajos.

10 iulie 2019