Hrană de mai bună calitate pentru copii şi adolescenţi

Hrană de mai bună calitate pentru copii şi adolescenţi, pacienţii din spitale şi alte grupuri vulnerabile

AgroTransilvania Cluster a inţat o campanie naţională de promovare a unei propuneri de politică publică menită să contribuie la susţinerea produselor autohtone certificate, de calitate, furnizate direct de la producători locali, astfel încât consumatorii să aibă acces la o hrană cât mai sănătoasă. Aceasta are în vedere prioritizarea produselor agroalimentare certificate în cadrul procedurilor de achizţi publice, cu  avantaje multiple pentru comunităţile locale beneficiare.
             Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj: „E o inţativă pe care o susţinem total şi necondţonat pentru că toată lumea ar avea de câştigat. Atât şcolarii şi preşcolarii care ar beneficia de produse locale, mult mai sănătoase şi cu un gust aparte, cât şi pacienţii din spitale, vârstnicii din azile şi centre de îngrijire şi lista poate mult continua. În mod evident, ar câştiga şi producătorii noştri autohtoni şi întreaga economie locală”.
             În prezent, legislaţia românească din domeniul achizţilor publice favorizează criteriul „preţul cel mai scăzut” pentru atribuirea unui contract public. Acest mod de selecţie nu se reflectă, în mod automat, şi în cel mai mic cost pentru societate, nefiind avute în vedere costuri cum sunt cele aferente combaterii poluării generate de transport, cele din sistemul de sănătate determinate de eliminarea efectelor consumului de produse cu un grad mai ridicat de procesare, etc.
             În acest context, Clusterul AgroTransilvania şi-a propus să schimbe optica achizţilor prin implementarea unei viziuni mult mai comprehensive având în vedere necesitatea scăderii poluării mediului ca urmare a scurtării lanţurilor de valoare, respectiv a creşterii pentru consumatorul final a calităţii produselor agroalimentare.
             Concret, noua propunere de politică publică vizează modificarea legislaţiei astfel încât autorităţile contractante să aibă posibilitatea introducerii de criterii calitative la achizţile publice de produse agroalimentare, de natură a genera avantaje competitive producătorilor ce optează pentru certificarea produselor prin scheme de calitate recunoscute european şi naţional. Cu alte cuvinte, se urmăreşte ca entităţile care îşi desfăşoară activitatea în domeniul alimentaţiei publice colective să poată achizţona, cu prioritate, produse certificate, inclusiv cele de natură tradţonală, cu denumire şi origine protejată, cu indicaţie geografică protejată sau certificate ecologic la nivel de Uniune Europeană.

*                        *

Schimbarea Legii achizţilor publice este fezabilă întrucât Uniunea Europeană a creat cadrul legal-instituţional prin care se favorizează achizţonarea de produse certificate, în baza unor scheme/sisteme de calitate facultative, dorite de fiecare regiune sau autoritate locală în parte. De altfel, unele state membre, cum sunt Franţa sau Italia, implementează deja o politică publică coerentă în domeniul achizţilor publice de produse agroalimentare, cu scopul promovării unei alimentaţii publice sănătoase şi sigure pentru toţi.
               În ceea ce priveşte România, introducerea unor criterii minimale pentru calitatea nutrţonală a alimentelor servite în unităţile colective de alimentaţie publică gestionate de entităţile publice are aplicabilitate pe mai multe grupe de populaţie defavorizate sau sensibile din România, cum sunt tinerii, vârstnicii, pacienţii din spitale, etc. De altfel, o primă măsură pe care inţatorii acestei propuneri de politică publică o vizează se referă la amendarea actului normativ care reglementează alimentele nerecomandate preşcolarilor şi şcolarilor precum şi principiile care stau la baza unei alimentaţii sănătoase pentru copii şi adolescenţi.
               AgroTransilvania Cluster a fost fondat în urmă cu şase ani, Consiliul Judeţean Cluj fiind membru fondator şi finanţator constant al acestuia cu sume special alocate din bugetul judeţului.

25 iunie 2019