Încep lucrările de alimentare cu apă şi canalizare în Dej şi comunele Bobâlna şi Recea Cristur

Marţi, 31 martie 2020, la sediul Companiei de Apă Someş S.A, a fost semnat cel de-al doilea contract de lucrări în infrastructura de apă ce va fi implementat în judeţul Cluj în cadrul proiectului european în valoare de 355,6 milioane de euro.
      Noua investţe, ce va debuta în perioada imediat următoare, vizează extinderea şi reabilitarea reţelelor de alimentare cu apÇŽ şi canalizare din municipiul Dej, precum şi a celor de alimentare cu apă potabilă din 12 localităţi componente ale comunelor Bobâlna şi Recea Cristur.
      Alin Tişe, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj „Dincolo de beneficiile, evidente, ale acestor investţi în infrastructura de apă, la fel de important e şi faptul că acestea vor fi realizate cu bani europeni. Fondurile astfel economisite la bugetul judeţului vor fi folosite la alte investţi, tot în avantajul clujenilor”.
       Lucrările vor viza, astfel, reabilitarea şi extinderea reţelelor de alimentare cu apă pe nu mai puţin de 29 de străzi din municipiul Dej, respectiv în localităţile Şomcutu-Mic, Bobâlna, Oşorhel, Vâlcelele, Recea Cristur, Pustuţa, Căprioara, Elciu, Jurca, Escu, Osoi şi Ciubanca, pe o lungime totală de 80 de km. De asemenea, contractul semnat azi mai prevede reabilitarea şi extinderea sistemului de canalizare pe 68 de străzi din municipiul Dej, pe o lungime totală de 33,7 km. În total, în întreaga zonă acoperită de lucrări vor fi înfiinţate 986 branşamente de apă, respectiv 831 de racorduri de canalizare.
       Necesitatea realizării acestor investţi, a căror valoare se ridică la 69.829.372,36 lei, a fost determinată de dorinţa extinderii ariei de acoperire a actualei reţele de apă precum şi de nevoia de a preveni avariile şi întreruperile în furnizarea serviciului de alimentare cu apă. De asemenea, în ceea ce priveşte serviciile de canalizare, intenţia este de a creşte gradul de acoperire al acestora, motiv pentru care, la finalul proiectului, populaţia estimată a beneficia de canalizare va creşte cu aproape 18.000 de locuitori.

31 martie 2020