Încep lucrările de alimentare cu apă şi canalizare în municipiul Gherla şi comunele limitrofe

Joi, 30 aprilie 2020, la sediul Companiei de Apă Someş S.A. are loc semnarea celui de-al treilea contract de lucrări în infrastructura de apă ce va fi implementat în judeţul Cluj în cadrul proiectului european POIM în valoare de 355,6 milioane de euro.
     Lucrările la infrastructura de apă şi canalizare vor fi executate pe raza municipiului Gherla, a localităţilor Hăşdate şi Silivaş, precum şi în cele opt localităţi componente ale comunelor Sânmartin, Ţaga, Buza şi Cătina.
     Astfel, lucrările vor viza reabilitarea şi extinderea reţelelor de alimentare cu apă pe nu mai puţin de 80 de km, cu 1550 branşamente, pe 31 de străzi. Totodată, sistemul de canalizare va fi reabilitat şi extins pe o lungime totală de 11,5 km, cu 845 racorduri, pe 37 străzi. Investţile vor fi realizate pe raza municipiului Gherla, respectiv în localităţile Hăşdate, Silivaş, Sânmartin, Târguşor, Măhal, Diviciorii Mari, Ţaga, Nasal, Buza şi Feldioara.
     Valoarea celui de-al treilea contract de lucrări aferent programului major de investţi derulat în cadrul ”Proiectului Regional de Dezvoltare a Infrastructurii de Apă şi Apă Uzată din Judeţele Cluj şi Sălaj, în perioada 2014 – 2020” se ridică la 42.843.271,77 lei fără TVA. Lucrările sunt prevăzute să dureze maxim 24 de luni.

30 aprilie 2020